Bauskas Centrālās bibliotēkas resursi

Novada resursu KATALOGS ir sadaļa kopkatalogā, kurā atrodama informācija par publikācijām laikrakstā "Bauskas Dzīve" un Bauskas novada pašvaldības informatīvajā izdevumā "Bauskas Novada Vēstnesis".


Novadnieku ENCIKLOPĒDIJA sniedz īsas ziņas par to cilvēku dzīves gājumu, ar kuriem lepojamies. Patlaban elektroniskajā datubāzē apkopoti ap 380 ievērojamu cilvēku vārdi.


Novadpētniecības MAPES skatāmas bibliotēkas lasītavā un apkopo periodiskajos izdevumos publicēto informāciju par novada ļaudīm un notikumiem. No 2021. gada fiziski tiek uzkrāti tikai materiāli par bibliotēku, pārējie tiek skenēti un pēc lietotāju pieprasījuma izsniegti digitālā veidā.


Novadpētniecības CD piedāvā apskatīšanai kadrus par Bausku (baļķu pludināšana, plostu tilts, ielas), kā arī atskatus uz literārajiem pasākumiem, personāliju materiālus un citas tematisko attēlu kolekcijas.

 

Bauskas Centrālās BIBLIOTĒKAS SIMTGADES IZDEVUMA "100 gadi / grami bibliotēkas" pirmie četri numuri stāsta par pirmo publisko bibliotēku Bauskā, tās dienām un nedienām no 1922. gada. Katrs numurs aptver aptuveni 25 gadu ilgu laika nogriezni, kura robežas iezīmējušas gan politiskās norises, gan bibliotēkas direktoru maiņa. Simtgades izdevuma 5. numurs neparastā veidā iepazīstina ar bibliotēkas darbiniekiem, 6. numurs ir veltījums bibliotēkas ilggadējām vadītājām, savukārt Nr. 7. cildina Grāmatu svētku tradīciju Bauskā. Jaunākais veikums veltīts Bauskas Bērnu bibliotēkai. Klikšķini uz attēla un šķirsti digitāli vai jautā bibliotēkā!
tl_files/images/novadpetnieciba/foto/avizes/nr1.png tl_files/images/novadpetnieciba/foto/avizes/nr2.png tl_files/images/novadpetnieciba/foto/avizes/nr3.png tl_files/images/novadpetnieciba/foto/avizes/nr4.png
tl_files/images/novadpetnieciba/foto/avizes/nr5.png tl_files/images/novadpetnieciba/foto/avizes/nr6.png tl_files/images/novadpetnieciba/foto/avizes/nr7.png tl_files/images/novadpetnieciba/foto/avizes/8.png
       

Planšetu izstāde pilsētvidē "LAIKRAKSTI BAUSKĀ" tapa atsaucoties LNB aicinājumam būt par ziņnesi norišu kopai "Latviešu grāmatai 500". Priekšstatu par izstādi, kas rāda Bauskas laikrakstu dažādību un tendences vairāk nekā 100 gadu garumā, var gūt šeit (jāņem vērā, ka kvalitāte samazināta). Dzīvē izstāde skatāma Kalna ielā 18.

 

Digitālais dzejas krājums "MĒS SAVAI PILSĒTAI"  izveidots 2021. gadā, apkopojot Bauskas 410. jubilejai veltītos, lielu un mazu novadnieku rakstītos dzejoļus. Desmit skolēnu dzejoļi no krājuma pārtapuši lielformāta planšetu formātā un ceļo starp bibliotēkām.

 

Novadpētniecība SOCIĀLAJOS TĪKLOS jeb novadpētniecības resursu un dažādības atspoguļošana bibliotēkas Facebook un Instagram lapās ir virziens, kam 2021. gadā pievērsta uzmanība, veidojot 3 nelielas, vizuālas sērijas:

  • “Reiz bibliotēkā” rāda fotomirkļus no bibliotēkas un darbinieku gaitām sākot ar aizgājušā gadsimta 50. gadiem līdz mūsdienām;
  • “Novadpētniecības plauktā” pievērsta uzmanību tematiskajai dažādībai. Divpadsmit nedēļas - 12 ieraksti. Rundāles pils rozes, sakrālais mantojums, sports, lauku sētas krietnums u.c.;
  • “To radījis novadnieks” – atgādinājums, cik talantīgi un uzcītīgi ļaudis ir dzīvojuši un dzīvo mūsu vidū.

Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekcijas

  • Industriālais mantojums ir jaunākā LNB digitālā kolekcija, kas apkopo informāciju par Latvijas ražojošo uzņēmumu vēsturi. Pašreiz apkopota informācija par ~100 Latvijas uzņēmumiem, un industriālā mantojuma kartē redzams pieturpunkts arīdzan pie "Bauskas alus". Bibliotēkā notiek aktīvs darbs pie "Sadzīves pakalpojumu kombināta" un "Bauskas piens" kādreizējo darbinieku apzināšanas, viņu stāstījumu piefiksēšanas un tādu fotogrāfiju skenēšanas, kas rāda uzņēmumu darbību un kolektīvos pasākumus.

Ja Jums ir zināmi cilvēki, kas labprāt dalītos savās atmiņās par darbu kādā no Bauskā ražojošajiem uzņēmumiem, mēs būtu priecīgi par to uzzināt!

  • Zudusī Latvija satur digitalizētas senu zīmējumu kopijas, atklātnes un fotogrāfijas no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām un objektu aprakstus.
  • Latvijas vēsturisko skaņu ierakstu kolekcijai par pamatu ir ņemtas "Bellaccord Electro" un pēc Otrā pasaules kara Rīgā izdotās skaņuplates. Šī kolekcija ar vairāk nekā 3500 digitālajiem objektiem atspoguļo un dokumentē 20.gs. pirmās puses mūzikas dzīvi Latvijā visdažādākajos žanros.
  • Periodika piedāvā laikrakstus un žurnālus no 1895. gada latviešu, vācu un krievu valodās. Pirmo reizi plašam lietotāju lokam Nacionālā digitālā bibliotēka piedāvā iespēju meklēt informāciju vēsturisko laikrakstu pilnos tekstos, kā arī pārlūkošanu lapu pa lapai.
  • Dziesmu svētku krātuve veltīta Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku vēsturei un tradīcijām, sākot ar pirmajiem svētkiem 1873. gadā. Kolekcijā apkopotas vairāk kā 4000 krājumu vienības – attēli, plakāti, fotogrāfijas, publikācijas, svētku organizācijas dokumenti, nošu izdevumi, skaņu ieraksti, virsdiriģentu un virsvadītāju atmiņu stāsti un citi materiāli.
  • Rainis un Aspazija (RunA) - vēstules un pastkartes, ko viens otram sūtījuši, video materiāli ar abiem rakstniekiem, plakāti, kas aicina un mākslas filmu "Pūt, vējiņi" (1974) un Dailes teātra izrādi (1947) un citas unikālas, kā lasāmas tā arī skatāmas, liecības.
  • un citas Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas KOLEKCIJAS