Vecsaules pagasta Vecsaules bibliotēka

tl_files/images/bcb-bibliotekares/bauska/vecsaule.JPG Darba laiks
Pirmdiena 9.00-18.00
Otrdiena 9.00-17.00

Trešdiena*

9.00-17.00
Ceturtdiena 9.00-17.00
Piektdiena 9.00-16.00
pārtraukums 12.00-13.00
*Katra mēneša otrā trešdiena - metodiskā diena

Bibliotēkas vadītāja

Agrita Hatkēviča

  

Adrese

"Skola", Vecsaule, Vecsaules pagasts, Bauskas novads, LV-3932

Tālr.

63946446

E-pasts

vecsaule@bauskasbiblioteka.lv

 

Facebook

 

www.kulturasdati.lv

Dibināšanas gads

1922.

Krājuma lielums:

8062

Preses izdevumi

26

Novadnieki

Rakstnieks Jānis Sarma,

Raksntiece Lūcija Zamaiča.

 

Ievērojamas vietas

Vecsaules luterāņu baznīca.

Aktualitātes Vecsaules bibliotēkā

.

Baltā galdauta svētki: Eiropas aizsargātie - Latvijas īpašie produkti

2. maijā, par godu Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas gadadienai, kopā ar Vecsaules pamatskolas 2. klases skolēniem un skolotāju Daci Sauso, bibliotēkā klājām svētku galdu ar balto galdautu. Pasākumu iesākām ar īsu ieskatu vēsturē, lai uzzinātu, kāpēc 4. maijs mums ir tik svarīgs un kopīgi nodziedātu Latvijas valsts himnu. Bērni tika iepazīstināti ar tām lietām, ar ko Latvija var lepoties Eiropā un pat pasaulē, arī ar vairāk kā diviem miljoniem tautasdziesmu. Katrs varēja norunāt savu tautasdziesmu, un katram tika dāvāta vēl viena – mātes un ģimenes tēmai veltīta tautasdziesma. Runājām arī par Latvijas lepnumu – sešiem Eiropas aizsargātajiem īpašajiem Latvijas produktiem. Daži no tiem atradās arī uz mūsu svētku galdā, tos varēja nobaudīt un novērtēt, bet sklandraušu tapšanu vērojām kulinārā mantojuma  īsfilmā. Skolnieka Aivja Bodnieka mamma Ieva katram bija sagatavojusi īsteni latvisku un gardu rupjmaizes kārtojumu. Paldies! Paldies zinātkārajiem un rosīgajiem 2. klases skolniekiem un skolotājai Dacei Sausajai! Draudzīgi un vērtīgi pavadīts laiks pie balti klāta galda!

Divās stundās apkārt pasaulei - tikšanās ar Pēteri Strūbergu

26. aprīlī, Bibliotēku nedēļas ietvaros, Vecsaules, Ozolaines un Jaunsaules bibliotēkas organizēja tematisku pasākumu "Divās stundās apkārt pasaulei – tikšanās ar rakstnieku un pasaules apceļotāju Pēteri Stūbergu". Pasākumā piedalījās arī Jauncodes bibliotēkas lasītāji.

Pēteris Strūbergs ir ne tikai rakstnieks un ceļotājs, bet arī Pasaules latviešu klaidoņu brālības prezidents. Pabijis vairāk kā 80 valstīs un visos kontinentos. Ceļojumu iespaidus aprakstījis grāmatās, kuras lasītāji ir atzinīgi novērtējuši. Šoreiz kopā ar Pēteri Strūbergu devāmies neklātienes ceļojumā apkārt pasaulei, klausoties viņa aizraujošajos, dēkainajos stāstos un vērojot bagātīgo ilustratīvo materiālu. Bija iespēja iepazīties ar ceļojumu laikā iegūto cepurīšu kolekciju, kur katrai cepurītei bija savs īpašs stāsts. Laiks pagāja nemanot gan jautrības, gan apbrīnas, gan izbrīnas atmosfērā. Uz visiem daudzajiem klausītāju jautājumiem tika sniegtas izsmeļošas atbildes. Sirsnīgs paldies Pēterim Stūbergam par lielisko, aizraujošo stāstījumu, un paldies visiem pasākuma apmeklētājiem!

Pavasaris plaukst

15. aprīlī uz Mazo prātnieku skolas nodarbību "Pavasaris plaukst!" ieradās Vecsaules pamatskolas PII "Saulespuķītes" un "Sauleszaķīši" bērni. Runājām par dabas mošanos pavasarī, iepazināmies ar jaunākajām bērnu grāmatām par šo tēmu, lasījām, veicām uzdevumus, minējām mīklas, dziedājām un gājām rotaļās. Tuvāk iepazināmies ar kukainīšiem: mārīti, biti, skudru, tauriņu. Noskatījāmies īsfilmu par dabas procesiem pavasarī "Pavasaris klāt!" Prieks par bērnu aktīvu, izzinošu darbošanos, jaunām zināšanām un labestīgo attieksmi pret apkārtējo pasauli!

Vilim Plūdonim 150

2024. gada 16. martā Vecsaules saieta namā notika dzejnieka Viļa Plūdoņa 150. gadadienas atceres pasākums "Tu, saule, mani augšup cel", ar radio balss personības un mūziķa Raita Zapacka un amatierteātra "Vecsaule" piedalīšanos. Klātesošie tika iepazīstināti ar dzejnieka Viļa Plūdoņa saistību ar Vecsauli, Vecsaulei veltīto darbu "Kauja pie Saules" un "Vecsaules baznīcai simtgadē" lasījumiem amatierteātra Vecsaule izpildījumā, izskanēja radio balss personības un mūziķa Raita Zapacka dzejniekam veltīts muzikāls priekšnesums. Paldies Raitim Zapackim par sirsnīgo koncertprogrammu!

Pasākums organizēts sadarbojoties ar Ozolaines un Jauncodes bibliotēkām un Vecsaules saieta namu.

Tematisks pasākums skolēniem "Saules zeme – Vecsaule"

Lai uzzinātu vairāk par savu pagastu, 2024. gada 4. martā uz tematisku pasākumu "Saules zeme – Vecsaule" Vecsaules bibliotēkā ieradās Vecsaules pamatskolas 4. klases skolēni. Iesākumā nelielā pārbaudes testā "Ko tu zini par Vecsauli?", bērni varēja pārbaudīt savas zināšanas par Vecsaules pagastu. Sekoja  prezentācija un stāstījums par vēsturiskiem notikumiem Vecsaulē, Vecsaules vēstures, arheoloģijas, dabas un kultūras pieminekļiem, atpūtas un izklaides vietām pagastā. Bērni izteica arī savu vīziju, kādu viņi vēlētos redzēt mūsu pagastu nākotnē. Lai izdodas! Reizēm sapņi piepildās.

Novadniekam Jānim Sarmam 140

2024. gada 28. februārī Vecsaules bibliotēkā notika novadnieka, rakstnieka, gleznotāja un skolotāja Jāņa Sarmas 140. gadadienas atceres pasākums "Stāvu starp jums un klausos, kā mani vārdi skan". Prezentācijā klātesošie tika iepazīstināti ar rakstnieka dzīves un daiļrades lappusēm, Vecsaulei veltītajiem darbiem, notika Jāņa Sarmas un viņa dēla Vitolda Kalves atmiņu lasījumi.

Pasaku māmuļai Margaritai Stārastei – 110

23. februārī Vecsaules bibliotēkā uz Margaritai Stārastei veltītu pasākumu pulcējās Vecsaules pamatskolas 2. un 3. klases skolēni. Prezentācijā bērni tika iepazīstināti ar  rakstnieci un viņas daiļradi, noskatījāmies īsfilmu ar rakstnieces un viņas mazmazdēla Kliforda uzrunu, izstādē aplūkojām bibliotēkā pieejamās rakstnieces grāmatas. Neizpalika arī dažādu uzdevumu veikšana– Margaritas Stārastes grāmatu nosaukumu salikšana no burtiem un sava stāsta veidošana un prezentēšana pēc M. Stārastes zīmējumiem. Bija jautri un  aizraujoši!

Izstāde kā piedzīvojums

Februārī Vecsaules bibliotēkā bija aplūkojama Bauskas Centrālās bibliotēkas piedāvātā fotoizstāde "Bauskas bibliotēkā modē grāmatas",  kas tapusi sadarbībā ar talantīgo fotogrāfi, stilisti un imidža dizaineri Danu Rodenkirhenu. Izstādē redzami Bauskas Centrālās bibliotēkas darbinieki, kuri  pārvērsti par dažādiem grāmatu tēliem. Dana Rodenkirhena izvēlējusies 11 latviešu un ārzemju autoru grāmatas, un katram izstādes dalībniekam piemeklēts savs literārais tēls.

22. februārī Vecsaules bibliotēkā pulcējās 6. klašu teātra grupas dalībnieki ar skolotāju Agru Ķēniņu, lai pasākumā "Izstāde kā piedzīvojums" tiktos ar izstādes idejas autori un dalībnieci Māru Kuļikausku. Klausītāji tika iepazīstināti ar izstādes tapšanas vēsturi un gaitu, noskatījās  īsfilma par  dalībnieku pārvērtībām un iejušanos literāro varoņu tēlos, kā arī piedalījās citātu konkursā par literāro tēlu atpazīšanu. Paldies Mārai Kuļikauskai par interesanto stāstījumu!

"Sveču balle" bibliotēkā

2. februārī uz "Sveču balli" Vecsaules bibliotēkā sanāca Vecsaules pamatskolas 3. un 5. klases skolēni. Prezentācijā bērni tika iepazīstināti ar Sveču dienas tradīcijām, laika vērošanu, sveču liešanas vēsturi. Testā par Sveču dienu varēja pārbaudīt jauniegūtās zināšanas, atjautība noderēja mīklu minēšanā, bet intuīcija un prāts bija vajadzīgs, lai pareizi saliktu seno latvisko mēnešu nosaukumus. Nobeigumā katrs dalībnieks no vaska plāksnes varēja satīt savu smaržīgo vaska sveci. Kā pārsteigumu katrs dalībnieks saņēma arī ”ēdamu svecīti”. Jautra un aizraujoša diena!

Kad zemi apmirdz Ziemassvētku zvaigznes

2023. gada 19. decembrī Vecsaules bibliotēkā notika tematisks Ziemassvētku ieskaņas pasākums "Kad zemi apmirdz Ziemassvētku zvaigznes". Sanākušos apmeklētājus ar sagatavotu priekšnesumu sveica Vecsaules pamatskolas 2. klases skolēni ar skolotāju Daci Sauso. Literāri muzikālā  kompozīcija priecēja ar Pāvila Dumbrovska dziedātajām Ziemassvētku dziesmām, notika bibliotēkas atbalstītāju un aktīvāko lasītāju sveikšana. Noslēgumā sanākušos uzrunāja prāvests Romualds Baļčūns. Gaiša prieka mirklis dvēselēm un solis tuvāk Ziemassvētkiem!

Meistardarbnīca "Ziemassvētku priekam un gaišumam"

2023. gada 5. decembrī Vecsaules bibliotēkā notika Ziemassvētku radošā meistardarbnīca kopā ar LAK florista amata meistari Līgu Lauriņu Ziemassvētku gaismekļu gatavošanā. Visi darbojās aizrautīgi un rezultāts iepriecināja katru darītāju. Pagatavotie gaismeklīši bija kā ierosme gan jaukām pašdarinātām Ziemassvētku dāvanām, gan svētku sajūtas radīšanai pašu mājās. Paldies florista amata meistarei Līgai Lauriņai par interesanto un noderīgo nodarbību!

Pieredzes brauciens aktīvākajiem lasītājiem un bibliotēkas atbalstītājiem

2023. gada 7. jūnijā Vecsaules bibliotēka kopā ar Ozolaines un Jaunsaules bibliotēkām, rīkoja izglītojošu pieredzes braucienu saviem aktīvākajiem lasītājiem un bibliotēku atbalstītājiem. Apmeklējām Lapmežciema bibliotēku un Lapmežciema novadpētniecības muzeju, kur tikām iepazīstināti ar zvejniecības tēmai veltīto ekspozīciju, senā zvejniekciema un zvejniecības vēsturi un tradīcijām. Muzejā ierīkotajā dzejnieka novadnieka Imanta Ziedoņa piemiņas istabā noskatījāmies Lapmežciema skolas audzēkņa veidoto filmu par dzejnieku, aplūkojām Imanta Ziedoņa "Krāsaino pasaku" tēmai veltītu spilventiņu izstāde, savukārt, parkā pie muzeja varēja aplūkot mākslas skolas audzēkņu lielformāta zīmējumu izstādi "Krāsainās pasakas". Ar ziedu nolikšanu un Imanta Ziedoņa dzejas rindām, godinājām dzejnieku viņa atdusas vietā Ragaciema kapsētā. Engurē tikāmies ar uzņēmīgajiem un darbīgajiem ceptuves "Kukul" īpašniekiem, bet Bērzciemā mūs sagaidīja sirsnīgā, šarmantā zvejnieku sētas "Dieniņas" saimniece, kura aizraujošā, atraktīvā veidā, sasaistot savas dzimtas un pagasta vēsturi, mūs iepazīstināja ar zvejnieku dzīvi un darbu no sendienām līdz pat šodienai. Tikām cienāti ar gardām, pašu zvejotām un sagatavotām zivīm.

 

Pozitīvām emocijām pārpilna diena, tiekoties ar sirsnīgiem, darbīgiem un dzīves gudriem cilvēkiem.

Bērnu žūrijas brauciens

2023. gada 24. maijā notika lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2022" dalībnieku noslēguma pasākums. 41 Vecsaules bibliotēkas Bērnu žūrijas eksperts, kopā ar Ozolaines bibliotēkas  ekspertiem, devās izzinošā piedzīvojumu braucienā uz Valmieru. Apmeklējām fantastisko fantāzijas zemi "Neonija", kura pārsteidza ar savu noslēpumainību, krāsainību un burvību. Braucienā pa Gauju ar kuģīti "Gaujas tramvajs", vērojām skaistos Valmieras skatus, klausoties kapteiņa stāstījumā par ievērojamākām Valmieras vietām  un teikas par tām, apmeklējām Valmieras vecākās celtnes, Sīmaņa baznīcas,  galeriju, kur “runājošā” glezna iepazīstināja ar baznīcas un pilsētas vēstures faktiem, aplūkojām seno pulksteņa mehānismu, ērģeles un zvanu kolekciju, bet uzkāpjot baznīcas skatu tornī, varēja vērot skaisto pilsētas panorāmu, līdz pat Zilajiem kalniem. Mājupceļā iegriezāmies Beverīnas labirintu un koka skulptūru parkā, kur katrs varēja izvēlēties un izmēģināt visdažādākās spēles un atrakcijas. Diena bija pārsteidzošu notikumu, smieklu un prieka piepildīta.

Projekta "Literatūras un fantāzijas virpuļos" tikšanās ar Inesi Valteri

2023. gada 8. maijā, Bauskas CB realizētā un VKKF atbalstītā projekta "Literatūras un fantāzijas virpuļos" ietvaros, sadarbībā ar Vecsaules bibliotēku, Vecsaules pamatskolā viesojās stāstniece un grāmatu autore Inese Valtere. Izzinošā nodarbībā stāstniece iepazīstināja bērnus ar grāmatas tapšanas procesu no stāsta iecerei līdz grāmatas vākiem ar zelta burtiem. Stāstījums tika papildināts ar atraktīviem, jautriem uzdevumiem. Paldies Inesei Valterei par aizraujošo, atraktīvo un sirsnīgo tikšanos!

Baltā galdauta svētki

2023. gada 3. maijā, dzejnieka Imanta Ziedoņa 90. dzimšanas dienā,  kopā ar 5. klases skolniekiem, bibliotēkā klājām svētku gadu ar balto galdautu. Svētkus iesākām ar īsu ieskatu 4. maija svinību vēsturē un kopīgi nodziedātu Latvijas Valsts himnu. Godinot dzejnieku Imantu Ziedoni jubilejā, bērni izvēlējās un lasīja tautasdziesmas no Imanta Ziedoņa sakārtotā tautasdziesmu krājuma "Manas tautasdziesmas: Tu dzīvoji dižu darbu". Pēc filmas "Latviešu valodas stāsts" noskatīšanās, nācās atbildēt uz testa "Zini vai mini: Mana Latvija" jautājumiem un piedalīties atraktīvā lepošanās spēlē "Mēs lepojamies ar Tevi, Latvija!" Mums ir tik daudz lietu, ar ko  varam lepoties!

Mantojuma sardzē: Atmiņas par pagājušiem laikiem Vecsaulē

2023. gada 21. aprīlī, Bibliotēku nedēļas ietvaros, Vecsaules bibliotēka kopā ar Vecsaules saieta namu un Ozolaines bibliotēku rīkoja tematisku pasākumu "Mantojuma sardzē: Atmiņas par pagājušiem laikiem Vecsaulē". Sarunas risinājās par laika posmu, ko sauc par “kolhoza laikiem”. Pasākuma dalībniekus priecēja dziedātāja, mūziķa un dziesmu autora Māra Slokas priekšnesums, kurš īsu brīdi arī ir bijis vecsaulietis, šeit dzīvojis un strādājis, un tieši šeit nodibinājis savu pirmo mūzikas grupu.  Vecsaulieša Kārļa Kuļikauska vecākā uzņemto filmu par darba un kultūras tradīcijām šajā laika posmā "Tā dzīvoja un strādāja Vecsaulē" demonstrēja un komentēja Kārlis Kuļikausks jaunākais. Atmiņās par šo laiku dalījās ilggadējais bijušā kolhoza “Vecsaule” valdes priekšsēdētājs Viktors Pudāns un citi dalībnieki. Pasākums pulcēja krietnu apmeklētāju pulku.

Skaļās lasīšanas sacensības pirmā kārta

2023. gada 21. aprīlī Vecsaules bibliotēkā notika Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības 1. kārta 5. klases skolniekiem. Ievērojot sacensību nolikumu, bērni prezentēja izvēlēto grāmatu un lasīja fragmentu no tās. Apkopojot rezultātus, žūrijas komisija izvirzīja 3 pretendentus dalībai 2. kārtas pusfināla sacensībai Bauskā.