Jauncodes bibliotēka

tl_files/images/bcb-bibliotekares/bauska/jauncode2.jpg Darba laiks
Pirmdiena 8.30-17.00
pārtraukums 11.30-13.00
Otrdiena 12.00-19.00

Trešdiena*

12.00-19.00
Ceturtdiena 12.00-19.00
Piektdiena 8.30-17.00
pārtraukums 11.30-13.00
*Katra mēneša otrā trešdiena - metodiskā diena

Bibliotēkas vadītāja

Inta Krieviņa

  

Adrese

Draudzības iela 3-32, Bauska, Bauskas novads, LV-3901

Tālr.

63928493

E-pasts

jauncode@bauskasbiblioteka.lv

 

www.kulturasdati.lv

Dibināšanas gads

1947.

Krājuma lielums:

9477

Preses izdevumi

35

Novadnieki

Ārsts un Triju Zvaigžņu ordera kavalieris Kārlis Skalders,
Latvijas armijas un Latviešu leģiona virsnieks Vilis Jaunums,
Izdevniecības "Kontinents" tulkotāja Baiba Gabrānova,
Latvijas ūdens motosporta federācijas prezidents un bijušais politiķis Atis Slakteris,
Pasaules čempions ūdens motosportā Uvis Slakteris.
 
 
 

Ievērojamas vietas

Derpeles muiža, Dreņģeru-Čunkānu kapulauks, Dubes muižas (tagad "Pirtnieki") melnā priede.

Aktualitātes Jauncodes bibliotēkā

.

Iepazīsti kaimiņus!

Jauncodes bibliotēkas lietotāji 2023. gada 23. augustā devās izglītojošā braucienā uz Īslīces un Gailīšu pagastiem. Vispirms iegriezāmies Rītausmu bibliotēkā. Bibliotekāres pastāstīja par savu darbību un slavenākajiem novadniekiem. Skatījām iekārtotās izstādes, priecājāmies par plašajām, gaišajām telpām. Paldies, ka mūs uzņēmāt!

 

Tālāk iegriezāmies Uzvaras ciema centrā. Pie SIA "Uzvara – lauks" kantora ēkas apskatījām skaisti iekārtotās dobes un statuju lāči, kur kādreiz dzīvoja dzīvi lāči, kas daudzus gadus ir kolhoza simbols. SIA "Kristell" Evijas darbnīcas ietvaros mēs radoši darbojāmies: katrs izlējām  aromātisku svecīti; meklējām sveču kristālus; aptaustījām dažādas sveču formas; mēģinājām atpazīt dažādus aromātus. Aplūkojām un varējām iegādāties visdažādākās izgatavotās sveces, piemēram, sveces ar apdruku, tematiskās sveces, dāvanu komplekti, uguns iekuram, u.c. Kultūras centrā "Kamarde" skatījām ļoti plašu Dūmiņa foto izstādi. N. Ševirjovs dalījās atmiņās par dzīvi Uzvarā, pieminot kolhoza priekšsēdētāju I. Jansonu. Kugrēnu vīna darītavā, kas ir ģimenes uzņēmums, iepazinām vīna darināšanas procesu, iepazinām sagatavoto produkciju, kura darināta no pašmāju organiski audzētiem augļiem un ogām Bauskas novadā. Pagalmā mūs priecēja dažādās hortenziju grupas. Atpūtas centrā "Miķelis" mūs sagaidīja muzeja pedagoģe – gide Sanita Behmane Baidakova, kura pastāstīja par visiem eksponātiem muzejā. Lauku iedzīvotāju vēsture šeit tiek godāta un nodota no paaudzes paaudzei, lai tā nepazustu. Mašīnu kolekcija mūs pārsteidza, jo atkal redzamas jaunas mašīnas, kas agrāk nebija. Izstādē skatāma "Čaika" ar kuru braucis kolhoza priekšsēdētājs I. Jansons.

Viesturdiena

2023. gada 28. jūnijā bibliotēkā tikās lasītāju kluba "Austraskoks" dalībnieces. Pēcpusdienā iepazinām vietvārdu – Viesturs, ar kuru ir nosaukti visdažādākie objekti Latvijā: Viestura ordenis, Viesturdārzs, mīnu - kara kuģis "Viesturs", zemgaļu valdnieks, Valmieras Viestura vidusskola, dzelzceļa stacija "Viesturi", golfa klubs "Viesturi", Viestura ielas Latvijas pilsētās, Rundāles apvienības pārvaldes Viesturu pagasts un Codes pagastā divām mājām dots mājvārds  "Viesturi". Par katru objektu sagatavoti stāstījumi un foto materiālu prezentācija. Atcerējāmies codiešus, kam personvārds – Viesturs.

Puķu dārzā

Bibliotēkas lietotāji 2023. gada 1. jūnijā devās uz Vecsaules pagasta "Dobelniekiem" pie daiļdārznieces Ingunas Anšances iepazīt viņas izveidoto Puķu dārzu. Lauku sētā Inguna uzsākusi lielu darbu, iekārtojot savu dārzu. Viņa teica, ka daudz vēl jāveic, lai pilnībā piepildītu savu mērķi. Puķu dārzā aplūkojām visdažādākos skujeņus, ziemcietes, dekoratīvos augus. Iegriezāmies stādu siltumnīcā, kur varēja vērot, iepazīt un nopirkt visdažādākās puķes. Uzklausījām Ingunas padomus un ieteikumus. Noslēgumā mūs priecēja Jurgita Červinska ar savām dziesmām kokles pavadījumā.

Nekur nav tik labi kā mājās

2023. gada 31. maijā Jauncodes bibliotēkas klubam "Austraskoks" notika atmiņu pēcpusdiena veltīta mūsu mājām. Māja tā ir vieta, kur cilvēks var būt tāds, kāds viņš ir. Tā ir vieta, kur justies piederīgam, kur pabūt ar sevi un savām domām. Aina nolasīja dzejoļus no R. Urtānes jaunās grāmatas "Saulīte plaukstās". Klausījāmies bērnu studijas Kukaiņi dziesmu "Mājas". Austra pastāstīja kādas mājas ir pēc iedalījuma, nolasīja dažādus citātus par mājām. Turpinājumā savās atmiņās dalījās Ruta, Ilga un Regīna – Mājas ir vieta, kur sākas mūsu  dzīves stāsti…

Pagasts ar bagātu vēsturi

Jauncodes bibliotēkā skatāmas Brunavas bibliotekāru sagatavotās deviņas lielformāta planšetes, kuras veltītas Brunavai – ieskats Budbergas – Paņemunes – Brunavas pagasta vēsturē. Varam iepazīt pagasta muižas, izglītības iestādes, dievnamus un kultūras dzīvi. 1922. gadā Budbergas pagastā dzīvoja 3500 iedzīvotāji. Bauskas apriņķī tas bija vislielākais pagasts. Planšetēs daudz vēsturiskās informācijas

Vissvarīgākais, ko cilvēks var izdarīt, ir ne jau pārmainīt pasauli, bet gan sevi

Bibliotēkā 2023. gada 10. maijā atzīmējām dzejnieka, īsās prozas /epifāniju/, publicista, literāro pasaku autora, scenārista, tulkotāja, Dziesmotās revolūcijas /3. atmodas/ sabiedriskā darbinieka Imanta Ziedoņa 90. dzimšanas dienu. Iekārtota grāmatu izstāde "Dzimšanas dienā, lai tas ir atgādinājums, cik daudz esam tie, kas Imantu Ziedoni mīlam, cienām un apbrīnojam, un cik daudz ir tā, par ko mēs paliekam viņam mūžīgu pateicību parādā". Skolotāja Vija Cerusa savā prezentācijā un viņa darbu fragmentu lasījumos iepazīstināja ar viņa devumu mūsu tautai. Uzzinājām, par ko iestājas  un pret ko iestājas Imanta Ziedoņa liriskais "Es". Apbalvojumi un pagodinājumi. Latvijas kultūras kanonā četras viņa grāmatas. Kopā ar draugiem kopis un atdzīvinājis kultūras vietas pa visu Latviju. Imanta Ziedoņa piemiņai 2010. gadā izveidoja fondu "Viegli". Imantam Ziedonim 2014. gadā veltīta Latvijas Pasta pastmarka "Imants Ziedonis ziedēs mūžīgi".                                                                                                            

Tulpju dārzs Codē

Šogad viss zied tik agri, narcises jau noziedējušas.  2023. gada 5. maija pēcpusdienā devāmies pie A. Haukas papriecāties par 15 dažādo tulpju šķirnēm. Daudzas tulpes jau noziedējušas, vēlās šķirnes vēl neziedēja. Agnese sacīja, ka dārzā tulpēm ir sava dzīve, ļoti patīk tulpju ziedēšana. Pavasaros, šķiet, tulpes ir pārņēmušas visu dobi.  Ar skaistumu dalījās Agnese. Saimnieks parādīja, kā pagājušajā naktī, viņi piemājas dārzā dūmoja ziedošos augļu kokus ar pašgatavotiem klucīšiem-dūmekļiem. Redzējām, kas palicis pāri no klucīšiem, daudzi klucīši jau sagatavoti nākošajām naktīm. Gan jau salnas norims…

Atmiņas par pagājušajiem laikiem Vecsaulē

2023. gada 21. aprīlī Jauncodes bibliotēkas lietotāji devās uz Vecsaules saieta namu, kur Vecsaules bibliotēka organizēja tematisku pēcpusdienu "Mantojuma sardzē: Atmiņas par pagājušiem laikiem Vecsaulē". Pirmajā daļā mūziķa, dziedātāja un dziesmu autora Māra Slokas muzikāls priekšnesums, kurš dažus gadus arī strādājis Vecsaulē. Bibliotekāres lasīja visdažādākos, interesantākos fragmentus no laikraksta "Komunisma ceļš", kur publicēti kolhoznieku darbi un nedarbi. Noskatījāmies vecsaulieša K. Kuļikauska filmu "Tā strādāja un dzīvoja Vecsaulē". Filma ir balstīta uz kolhoznieku  dzīvi un darbu kolhozā. Šī filma atspoguļo dokumentālo, vēsturisko ainu par kolhozu darbību Vecsaules teritorijā. Filmas fragmentus komentēja ilggadējais, zinošais Vecsaules kolhoza priekšsēdētājs Viktors Pudāns. Noslēgumā no sirds pateicāmies V. Pudānam par stāstījumu un suminājām viņu apaļajā jubilejā. 

Tematiska pēcpusdiena "Sievietes spēks – nesalaužams, neaizmirstams"

Jauncodes bibliotēkas lietotāji 6. aprīlī devās uz sadarbības pasākumu Bārbeles Tautas namā, kuru organizēja Bārbeles bibliotēka. Tikāmies ar mākslas zinātnieci, politiķi, rakstnieci un diplomāti Sandru Kalnieti. Varēja apskatīt iekārtoto izstādi "Sandras Kalnietes dzīves līnijas". Viņa mūs iepazīstināja ar visām izdotajām grāmatām. Rakstniecei liels gandarījums par grāmatu "Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos", kura tulkota 15 pasaules valodās, kas ir dzimtas atmiņu stāsts. Autore sarakstījusi arī dokumentālus darbus "Es lauzu. Tu lauzi. Mēs lauzām. Viņi lūza" un "Cinītis", kā arī ir daudzu publikāciju autore. Iznākusi viņas sestā grāmata "Tev būs četri vīri", kas ir sieviešu romāns, kur, sievietes acīm, viņas skatās 20 gadsimta vēsturē. Par šo darbu mums pastāstīja ļoti plaši. Uzzinājām, ka drīz iznāks viņas nākošais romāns. Iepazīstināja ar savu darbu Likteņdārzā. Likteņdārza Saieta namā atklāts sarunu cikli "Tikšanās ar personībām" pirmajā sarunu ciklā tikās Sandra Kalniete un Dainis Īvans. Noslēgumā atbildēja uz visdažādākajiem jautājumiem.

Mīļā Lietuvas pierobeža

Vasarā Pakrojā tika dots oficiāls starts Latvijas pierobežā ceļošanas akcijai "Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!", kuras mērķis ir latviešus un lietuviešus iepazīstināt ar šo teritoriju tūrisma objektiem - Bauskas, Biržu, Pasvales, Pakrojas un Jonišķu pašvaldībās. Katram dalībniekam izdotajā maršruta brošūrā bija pieejama informācija par 48 apskates vietām. Mūsu ceļotājs, fotogrāfs Ivars Prīsis piedalījās šajā akcijā, safotografēja visus norādītos objektus un izveidoja kārtējo fotoizstādi "Mīļā Lietuvas pierobeža". Izstādes atklāšana notika Jauncodes bibliotēkā 5. aprīlī ar plašu Ivara prezentāciju. Apmeklētājiem bija iespēja doties ceļojumā  pa attēlos skatāmajām vietām.

Neklātienes ceļojums

Jauncodes bibliotēkas lietotājiem 28. martā bija iespēja tikties ar IMPRO gidu Olafu Štālu – pasaules apceļotāju, kurš pārvalda deviņas valodas. Apceļojis ļoti daudzas zemes. Tiko kā atgriezies no ceļojuma, kas ilga divus mēnešus. Mūs pirmos iepazīstināja ar Dienvidamerikas lielo noslēpumu – augstie Andu kalni ar plakanveida virsotnēm, visu gadu piedzīvo siltos laika apstākļus, tropu klimatiskā josla, tuksnesī var slēpot, Gviānas  kosmosa centrs, latviešu kolonija ,,Vārpa’’ Brazīlijā un citas pasakainas vietas un skati. Iepazinām valstis: Peru. Ekvadoru, Kolumbiju, Venecuēlu, Gajanu, Surinamu un Brazīliju. Skatījām skaistos foto materiālus ar ļoti plašu, zinošu stāstījumu. Trīs stundas  aizgāja nemanot, paldies!

Neklātienes ceļojums uz Romu

Jauncodes bibliotēkas kluba ,,Magonītes’’ dalībniecēm Ina Štrovalde pievērsa  uzmanību savam ceļojumam, piedzīvojumiem, atgadījumiem un visdažādākajiem iespaidiem Romā. Roma ir visas katoļu pasaules centrs. Ik uz katra soļa, uz katra stūra ir vēsturiski objekti – Eiropas valdzinošākie muzeji, iespaidīgās, dažādu laiku celtnes, parki, dārzi, laukumi. Liels paldies Inai par aizraujošām bildēm un stāstījumu!  

Par visu es maksāju dārgi…

    Bibliotēkā atzīmējām  ārstes, dzejnieces, tulkotājas Ārijas Elksnes 95. jubileju. Noskatījāmies V. Cerusas prezentāciju ,,Mana tauta un cilvēce, tevī es biju un būšu’’ ar plašu stāstījumu. No katras dzejoļu grāmatas, skolotāja palasīja dažādus dzejoļus, noklausījāmies arī dziesmu ,,Lūgums’’ ar Ā. Elksnes vārdiem. Noslēgumā V. Cerusa  nolasīja pašas sagatavotu tekstu, kurā ievietoti dzejnieces grāmatu nosaukumi - Elksnes dzejas varone dzejoļu krājumos atzīst, ka visu mūžu mīlējusi esmu, piedzīvojusi sievišķīgas laimes gaismas gadus, par trešo bezgalību sapņojusi pie sirsnības strauta, mīlēdama tikusi vienmēr  vēl vienai upei pāri. Vasaras vidū piedzīvojusi metamorfozes un, klausoties vārpu valodā, uzsaukusi ,,uz tavu veselību, zeme!’’. Mīlestības jūtu piepildīta, rakstījusi vēstules tālajai zvaigznei un mājupceļā ir izdevies arī līdz saulei aizdomāt. Galotņu  gaismā viz stari, plandās viršu karogs un dzejnieces lūgums : ,,Aizved mani uz Moricas salu,…’’

Atmiņu stāsts – Bērnība!

Atmiņu stāsts – Bērnība! Tu esi zelta ābols, kas pie paradīzes koka zara augi mirdzēdams kā pati saule.

Pēcpusdienā lasījām interesantākos fragmentus no Ainas Lejnieces – Šapales bērnības atmiņu stāsta. Brālis Ēriks, kā jau būdams džentelmenis, māsu palaidis pa priekšu, ieraudzīt šīs pasaules gaismu. Aina sacīja, ka brālis dzīvē vienmēr uzsvēra, cik ļoti mīļa viņam māsa. Iepazinām viņu dzīvi un nedarbus Klāsenes muižā Bārbeles pagastā, vēlāk turpinājās viņu skolas gadi Bārbeles un Bauskas skolās. Noslēgumā skatījām video, kā Aina daudzus gadus "šībereja" Tautas deju ansamblī, "Jandāls", folkloras kopā "Dreņģeri" un "sarkano baronu" ballēs.

Mans ķermenis ir mana pils

31. janvāra pēcpusdienā Jauncodes bibliotēkas 25 lietotāji  tikās ar jauno ģimenes ārsti - Aneti Anci Buku. Noskatījāmies viņas sagatavoto prezentāciju „Veselība un veselīgs dzīvesveid”. Pārrunājām tēmas –pilnvērtīgs, sabalansēts uzturs, uztura piramīda, fiziskā aktivitāte, ķermeņa masa, kaitīgie ieradumi, kā pareizi mērīt asinsspiedienu, kādas un cik bieži veikt dažādas analīzes. Izsmeļoša, saistoša prezentācija  ar stāstījumu. Noslēgumā atbildēja uz daudziem jautājumiem.

Raibo atmiņu virpulī

Bibliotēkas lietotājus aicināju uz  pēcpusdienu.  Atmiņās atcerējāmies četras tēmas – no bibliotēkas vēstures, bibliotekāri, grāmatas un lasītāji.

Pirmajā daļā skatījām prezentāciju no bibliotēkas vēstures.   Zemgales reģionālā arhīva izdotajā izziņā iepazināmies ar visiem bibliotēkā strādājošajiem un kā šajos gados mainījušies bibliotēkas nosaukumi. Prezentācijā atcerējāmies visdažādākās aktivitātes, sasniegumus bibliotēkā šajos 75 gados.

Sagaidot latviešu grāmatniecības piecsimtgadi  - 2025. gadā, mēs ielūkojāmies senajā presē, popularizējām grāmatu.  Atradām ziņas par mūsu bibliotēku senajos laikrakstos. Bibliotēkā pārlapojām laikrakstus ,,Bauskas Darbs’’ un ,,Komunisma Ceļš’’, kuros žurnālisti iepazīstināja mūs ar bibliotekāru darbu mūsu bibliotēkā. Bibliotēkā var skatīt izstādi ,,Grāmata ar autogrāfu’’- 27 grāmatas un Bauskas CB foto izstādi ,,Mirklis ar grāmatu’’.

Jauncodes bibliotēku šogad  izmanto 460 iedzīvotāji, vidēji viens izlasījis 21 vienību. Čaklākajiem lasītajiem, sarēķināju cik naudas viņi ietaupījuši savā budžetā, lasot grāmatas no bibliotēkas fonda. Tad sekoja 6 čaklāko lasītāju apbalvošana. ,,Lasītāju līderis 2022.’’- Valdis Pavlovs saņēma Bauskas novada pašvaldības kalendāru 2023. gadam -  ,,Radīts Bauskas novadā’’. Noslēgumā atmiņu stāstījumi. Atmiņas – tās ir tās. kas spēj saglabāt daudzus interesantus faktus. Paldies, ikvienam pēcpusdienas dalībniekam!

Tikšanās ar Lindu Nemieru

VKKF atbalstu guvis Bauskas Centrālās bibliotēkas projekts "Rakstnieka pieturvieta – Bauskas novads". Jauncodes bibliotēkas lietotāji, tāpēc varēja tikties ar rakstnieci Lindu Nemieru. Pēcpusdienas sākumā latviešu valodas skolotāja Vija Cerusa nedaudz mūs iepazīstināja ar rakstnieces fantāzijas darbiem – pavisam izdotas  11 grāmatas. Skolotāja paslavēja rakstnieci.                                        

Rakstniece savā prezentācijā stāstīja par tēmām : kas es esmu? ;Jūgends; Jūgends Rīgā; personības no senatnes; slavenākie pareģojumi. Rakstniece par savām grāmatām sacīja: ,,Fantāzijas žanrs man ir sirdij mīļš. Gribu, lai cilvēks, tās lasot, izklaidējas un bauda patīkamas emocijas.  Sāku rakstīt ar klasisko fantāziju, bet tagad mans jājamzirdziņš ir pilsētas fantāzija un kriptoromāns’’.Rakstnieces jaunākais romāns ,,Rīgas raganas’’ ir vērtīga un saistoša lasāmviela, jo, vedot lasītāju intriģējošu piedzīvojumu ceļā, tas vienlaikus mudina palūkoties uz pilsētas arhitektūru no cita skatpunkta, veicinot interesi par Latvijas galvaspilsētas vēsturi un tai nozīmīgām personām. Rakstīšana viņai bija liels izaicinājums, jo ietver sevī daudz pētnieciskā darba. Katrs darbs, protams, pieprasa pētīšanu, bet kriptoromānam tas ir dubultsvarīgi, jo tiek rakstīts par vēsturiskiem notikumiem, tāpēc viņa nemitīgi  pārliecinājās par faktu precizitāti. Grāmatas lasītājus viņa iepazīstina ar mistiskiem un noslēpumainiem notikumiem, ved mūs  aizraujošā piedzīvojumā pa Rīgas ielām.  Šī būs lieliska lasāmviela gan jauniešiem, gan citu paaudžu lasītājiem. Bibliotēkas grāmatas autogrāfā rakstnieces novēlēja – lai veicas raganu medībās!

Fotoizstāde bibliotēkā

Jauncodes bibliotēkā septembrī un oktobrī skatāma kārtējā velosipēdista – fotogrāfa Ivara Prīša fotoizstāde "Fotomirkļi no Igaunijas", kurā izlikti 33 darbi. Ceļojums noritēja no 4. līdz 18. jūlijam, kura laikā pavisam nobraukts 1881 kilometrs. Ceļojot iegriezies daudzās pilsētās, tomēr, galvenie bijuši Igaunijas ūdenskritumi. Tapuši daudzi, skaisti foto materiāli. Bibliotēka organizēja izstādes atklāšanu, kurā Ivars prezentācijā ar plašu stāstījumu un citiem foto materiāliem mūs iepazīstināja. Visi pasākuma dalībnieki devās neklātienes ceļojumā pa Igauniju.

Literārā pēcpusdiena „Virši iezied atvasaru”

Cilvēkiem, kas mīl un lasa dzeju, septembris vienmēr ir īpašs, jo klāt Dzejas dienas. Bibliotēkā organizējām pēcpusdienu veltītu mūsu novadniecei "Lijai Brīdakai – 90". Iekārtoju literatūras izstādi "Bāka nav bāka, ja deg pati sev". Savā plašajā, izvērstajā un saistošajā stāstījumā  latviešu valodas skolotāja Vija Cerusa pārlapoja novadnieces dzīves gājumu un daiļradi. No viņas pirmā dzejoļu krājuma "Man dzīve dāvina smaidu" nolasīja dzejoli "Burtnīcas labojot", kurā atspoguļojas dzejnieces - skolotājas darba gadi Bauskas 1. vidusskolā. Brīdaka savā dzejā lasītājam ļauj nodarbināt prātu, atraisot emocijas. Skolotāja  nolasīja  dažādus dzejoļus no vairākām grāmatām. Noslēgumā noskatījāmies video - Lija Brīdaka lasa dzeju.

Tematiska pēcpusdiena – "Magoņu lietus"

29.jūnijā, kad aizgājusi Jāņu diena, tad atnāca Pēterdiena – Saulgriežu svētku noslēguma laiks. Saule sāk ceļu pretim rudenim. Bibliotēkā godinājām  - puķi magoni ugunīgajos zīda svārkos, kas šūpojas līdzi vējam un kura ir medus avots bitēm. Magone ir brīva, neatkarīga, tā iesējas un aug,  kur pati vēlas, atļaujas būt koša un izaicinoša un reizē nes sevī noslēpumu.                                                           

 Bibliotēkā bija iekārtota Vijas Cerusas kolekcija ,,Sarkanais magoņu lauks’’. Noskatījāmies K. Stūra veidoto video ,,Magoņu lietus un pārdomas….’’, kur bija skatāmas fotogrāfa Ivara Kalniņa visdažādākās magones, kas papildinātas ar Jura Rubeņa tekstiem. V. Cerusa lasīja dzejoļus par magonēm, ko sarakstījuši - Aspazija, Elksne, Brīdaka un Laukmane. Iepazīstināja ar Sakses literāro pasaku – Magone. Darbos tverti mirkļi, pirms magone nobirs, mirkļi pirms drāmas, reizumis pat traģiskas norises, kādu netrūkst nevienā mūžā.

Tematiska pēcpusdiena – atmiņu stāsts

Bibliotēkas lietotāji tikās ar Vecsaules bibliotēkas vadītāju Agritu Hatkēviču, kura mums prezentēja  un lasīja vienu no Mantojuma sardzē: dzīvesstāsti. Šoreiz Elzas Mengotes atmiņu stāsts ,,Visu labi darījusi’’. Izvēlējos šo stāstu, jo šīs kundzes dzimta jauncodiešiem labi pazīstama - viņa Arnolda Jātnieka vecmāmiņa.

Paldies, Agrita,  par jauko pēcpusdienu!

Tikšanās ar rakstnieci Maiju Krekli

Jauncodes bibliotēkas lietotāji devās uz Bārbeles bibliotēkas rīkoto literāro pēcpusdienu ,,Melanholiskais valsis. Emīla Dārziņa sapnis par mīlestību’’. Kultūržurnāliste Liega Piešiņa vadīja sarunu ar rakstnieci Maiju Krekli par grāmatu ,,Melanholiskais valsis’’.

Krekles izpētes darbs ir liels un nopietns. Balstīts uz draugu, laikabiedru atmiņām, vēstulēm, piezīmēm.  Grāmatu lasot, varam sastapt daudzus citus 20. gadsimta sākuma Latvijas inteliģences pārstāvjus, Dārziņa likteni un nelaimīgo mīlestību, iepazīstam arī viņa trīs Marijas.

Pēcpusdienas noslēgumā rakstniece lasīja fragmentus no topošās grāmatas par Plūdoni.

Literāra pēcpusdiena "V. Auzāna laika tvērums"

Izdevējs "Auzānu Ģimene un Draugi" izdevuši grāmatu "Vilnis". Grāmatas autore, sastādītāja Mārīte Ozoliņa. Grāmatā apkopotas daudzu pazīstamu cilvēku atmiņas par žurnālista skatījumu par dažādiem notikumiem, Bauskas 1. vidusskolas absolventu taureņu sarunas par un ar skolotāju Vilni. Varam izlasīt labākās žurnālista slejas un rakstus, kas attēlo dažādus notikumus Bauskā. Grāmatai krāsainību piešķir daudzi foto materiāli. Jauncodes bibliotēkas literārajā pēcpusdienā, no katras nodaļas, mēs lasījām fragmentus, kas mūs uzrunāja. Bibliotēkas lietotāji tikās ar Mārīti Ozoliņu, viņa pastāstīja par grāmatas tapšanas procesu, dalījās savās atmiņās. Apmeklētājiem bija iespēja iegādāties grāmatu ar autores autogrāfu. Bibliotēkas fondā būs šī grāmata.

Jubilejas foto personālizstāde "Skaists tik mirklis…"

Jauncodes bibliotēkā skatāma Ivara Prīša darbu izstāde, kurā autors atlasījis darbus pa trim tēmām – sports, modeles, ceļojumi, protams, tos, kas agrāk nav bijuši izvietoti bibliotēkas izstādēs. Bibliotēkai jau četru gadu sadarbība ar fotogrāfu. Šajā jubilejas izstādē skatāmi 48 darbi.

"Bauskas Dzīves" žurnālisti Kaspars Kalējs un Uldis Varnevičs izveidoja dokumentālo filmu "Mūžīgā ritenī’" par Ivaru Prīsi, kura skatāma platformā "YouTube". Tie kas pazīst un, kas atceras Ivaru iesaku noskatīties.

Bibliotēkā skatāma slaidrāde TV - "Ivars Prīsis sportiskais fotogrāfs".

Bibliotekāru modes bezgalīgais stāsts

Latvijas Bibliotēku biedrība izsludināja akciju ,"Bibliotekāru mode". Akcijas, "Bibliotekāru mode" mērķis bija parādīt bibliotekārus kā spilgtas, atraktīvas un modernas personības un lauzt sabiedrībā vēl aizvien valdošos stereotipus par mūsu profesijas vizuālo veidolu.

2019.gada 17.aprīlis Latvijas Bibliotekāru festivāla otrā diena – bibliotekāru mode. Akcija deva iespēju celt bibliotekāru pašapziņu. Bauskas CB vēlējās pārsteigt ar kaut ko nebijušu. Savu dalību bibliotēka pieteica ar fotoizstādi "Bauskas bibliotēkā modē grāmatas", kura tapa sadarbībā ar talantīgo fotogrāfi, stilisti un imidža dizaineri Danu Rodenkirhenu. Bibliotēkas darbinieki tika pārvērsti par dažādiem grāmatu tēliem.

Bukazīns veidots kā daļa no Latvijas bibliotekāru biedrības projekta ,"Bibliotekāru mode", kurā skatāmas arī citas Latvijas bibliotekāru modes.

Bauskas CB izstāde guva lielu atsaucību, un turpina ceļot pa Latvijas bibliotēkām. Tagad izstāde iegriezusies Jauncodes bibliotēkā.

Iepazīsim kaimiņus Lietuvā

Tautas fotostudijas "Bauska" fotogrāfa un ceļotāja Ivara Prīša kārtējā darbu izstāde. Fotogrāfijas tapušas ar velosipēdu apceļojot Lietuvu. Izstādē izvietoti 28 darbi.

Barikādēm - 30

Lai kādi likteņa pārbaudījumi gaidītu mūsu tautu, 1991. gada janvāris uz laiku laikiem paliks vēsturē. "Barikādes", "asiņainais janvāris", "omonieši" šie termiņi stabili iegājuši Latvijas iedzīvotāju apziņā. Šajās bezgala skaudrajās un vienlaikus tik neparasti apgarotajās janvāra dienās un naktīs, mēs bijām kopā Rīgā.

Codes pagasta 125 barikāžu dalībnieki saņēmuši - Piemiņas zīmes. Bibliotēkā skatāma barikāžu laika foto izstāde.

Neklātienes ceļojumā uz Iecavu

Vasarā gribējām braukt ekskursijā - iepazīt Iecavu. Bet… ne visu var realizēt, uznāca Covid-19. Un tagad… 30.septembrī bibliotēkā pulcējās klubs "Austraskoks" un varējām apmeklēt Iecavu. Jā, jā! Apmeklējām neklātienē, skatījām video. Iecavas senatnē un mūsdienās mūs aizveda Bauskas CB L. Ozoliņas sagatavotā prezentācija. Viņa lasīja fragmentus no A. Apses grāmatas Lepnā Zemgales bajāru cilts. D. France mums nolasīja Iecavas skolnieces M. Kreņģeles teiku par to, kā radusies Iecava. Paldies, Malvīnei, tas bija tik neierasti un mīļi. Noklausījāmies A. Kopeika dzeju un M. Pelša dziesmas veltītas Iecavai. Bibliotēkā skatāma izstāde "Kas dzīvojis te. Kas cēlis un sargājis to…" Iecava ir skaista un patiesi pelnījusi pilsētas statusu.

Rainim - 155

Septembrī - Dzejas dienas. Latvijā atzīmējam jau 55 reizi. 11. septembrī  bibliotēkā pēcpusdiena veltīta-mūsu latviešu literatūras dižgaram Rainim. Vija Cerusa mums bija sagatavojusi plašu, vispusīgu  prezentāciju. Daudz stāstīja par Pliekšānu dzimtu, iepazinām  Raiņa biogrāfiju, Aspazijas lomu Raiņa dzīvē… Bezgala interesants bija stāstījums – mazāk zināmais par Raini.  Viņa lasīja dažādus fragmentus no viņa darbiem un par viņu…

Lai saprastu Raini visās viņa dimensijās mums ikvienam jābūt zināmai vecuma pieredzei, domu briedumam un vēl paliks daudz kas nesaprotams.

Paldies Vijas kundzei, par bezgala jauko pēcpusdienu!

Skaistie dabas brīnumi Igaunijā

Veloceļotāja Ivara Prīša fotoizstāde skatāma Jauncodes bibliotēkā. Vasarā Ivars izbraukāja ar velosipēdu Igauniju. Pirmajā izstādes daļā bija skatāmi pirmās nedēļas foto darbi, kuri tapuši nobraucot 1134 kilometrus. 10. janvārī notika izstādes atklāšana, kur viņš rādīja savu prezentāciju, ko papildināja ar plašu stāstījumu.  21.februarī izstādes otrās daļas atklāšana, kura bibliotēkā skatāma visu martu. Izstādes fotogrāfs veltījis Igaunijas Neatkarības gadadienai.

Literāri – muzikāla pēcpusdiena "Kad sirds runā"

Pēcpusdienu organizējām kopā ar Ceraukstes bibliotēku, kas veltīta Valentīna dienai. Ar baltām dūjām un sarkanām sirsniņām rotātā zālē, mūs sagaidīja patīkams pārsteigums. Bija uzaicināti četri  Zemgales dzejnieki: Inese un Jānis Puricki, Inta Špillere, Aija Celma un dziedošai duets ,,Divas balsis’’. Autori lasīja savu dzeju par mīlestību, mūziķi visu ievija dziesmas skaņās. Viss bija tik mīļi, skaisti. Mūs apbūra tik daudz mīlestības apkārt, kas kā vīnkoka stīgas sasaistīja un fascinēja.

Irēnas Andrējevas vaļasprieks

Jauncodes bibliotēkā septembrī skatāma codietes Irēnas Andrējevas darbu izstāde. Zīmējot un gleznojot Irēna gūst iekšēju mieru. Irēnas gleznas skatītāju uzrunā ar košiem, sulīgiem krāsu toņiem, ar patiesu dabiskumu. Ar darbu autori bibliotēkas lietotāji varēs tikties 16.septembrī plkst. 17.00 Jauncodes bibliotēkā.

Ciemiņi no Biržu rajona

6.augustā Jauncodes bibliotēkā viesojās Biržu rajona bibliotekāres ar saviem lasītājiem, kuri darbojas Nemunelio Radviliškio biliotēkas klubā ,,Ad Astra’’. Viesi uzzināja par Jauncodes bibliotēkas sniegtajiem pakalpojumiem, par galvenajiem bibliotēkas rādītājiem, par aktivitātēm, par pulciņu darbību bibliotēkā. Viesi iepazinās ar bibliotēkas izstādēm – Latvijas sports laiku lokos un Mednieka A.Podnieka trofejas un mednieku piederumi.

Grāmatas "Mednieku stāsti" atklāšana

Jauncodes bibliotēkā 5.augustā pulcējās bibliotēkas lietotāji, lai varētu tikties ar grāmatas autoru Pēteri Selecki. Mednieks Andrejs Podnieks bibliotēkā iekārtoja nelielu mednieku trofeju un piederumu izstādi ar kuru iepazīties varēja bibliotēkas apmeklētāji. P. Seleckis mums ļoti daudz pastāstīja - ka medību tradīcijas un kultūra ir ļoti sena, kuras medības ir visinteresantākās, kāpēc viņam stirnu medības ne sevišķi patikušas, kā gājis lāču medībās, atcerējās un pastāstīja dažādus neparastākos mednieku atgadījumus. Šo un vēl daudz interesanta uzzināsiet, izlasot viņa grāmatu.

Iesēj puķi savā lietus dienā

13. maijā bibliotēkā norisinājās tikšanās ar akvareļu mākslinieci Aivu Linkeviču un dzejnieci Silviju Dubulti. Aivas 15 akvareļu darbi visu maija mēnesi bija izvietoti bibliotēkas telpās. Izstādē bija skatāmi  dažādu ziedu mākslas darbi. Pirms četriem gadiem Aivas akvareļus bibliotēkā iepzinām pirmo reizi. Māksliniece savu talantu  izkopj ar katru gadu.  (2019)

Izstāde "Visskaistākā zeme - Latvija"

Sagaidot Latvijas simtgadi, sporta skolotājs Ivars Prīsis ar velosipēdu devās ceļojumā pa Latvijas skaistākajām vietām un tās fotografēja. 2018. gada novembrī Jauncodes bibliotēkā bija skatāma fotogrāfiju izstādes pirmā daļa, kurā redzama Vidzeme un Latgale - fotogrāfs ar velosipēdu 8 dienās nobrauca 1127 km. 7.decembrī tika atklāta foto izstādes otrā daļa, kurā varēja vērot 45 bildes, kas tapušas 8 dienās ceļojot pa Kurzemi un ar velosipēdu nobraucot 803 kilometrus. 2019. gada martā bibliotēkā apskatāmas Ziemeļlatgales fotogrāfijas. Kopā 18 dienās viņš nobraucis 2683 km. Paldies I.Prīsim, ka apmeklētāji varēja iepazīt mūsu zemi! (2018, 2019)

Bauska un baušķenieki

2018. gada augustā un septembrī Jauncodes bibliotēkā bija aplūkojama Nikolaja Ševirjova foto izstāde "Bauska un baušķenieki". Ikviens bibliotēkas apmeklētājs bija aicināti iepazīt Bauskas apkārtni, kultūrvēsturiskus objektus un iedzīvotājus.(2018)

Garšas piedzīvojumi - Kartupeļu ballē

29. augustā bibliotēkā norisinājās Kartupeļu balle, kurā piedalījās kluba "Austraskoks" dalībnieces. Pēcpusdiena iesākās ar piemērotu tematisku dziesmu "Kartupeli, kartupeli, kur ir tavi brāļi?", kuru izpildīja dzeguzēni. Pasākuma apmeklētājas iepazinās ar faktiem no kartupeļu vēstures, uzzināja kartupeļu vērtības un derīgus padomus kulinārijā. Lai Kartupeļu balle būtu jautrāka, dalībnieces minēja mīklas un stāstīja anekdotes par kartupeļiem.(2018, augusts)

No Vīgantes parka...

Jauncodes bibliotēkas 30 čaklākie lietotāji devās ekskursijā. No Vigantes parka piestātnes ar kuģīti "Vīganti" lasītāji devās uz Likteņdārzu, kur kopā ar gidi baudīja pastaigu. Vispirms tika aplūkots amfiteātris. Tad tika atrasts arī Bauskas ozoliņš. Pēc pastaigas pa Likteņdārzu bibliotēkas lasītāji ar kuģīti devās atpakaļ uz Vīgantes parku. (2018, augusts)

Austraskokam - 15

"Austraskoks" svinēja savu 15 gadu darbības jubileju. Prezentācijā kluba dalībnieces atcerējās par "Austraskoka" darbošanos, kas daudzām izraisīja patiesu smaidu. Pārdomas un atmiņas ikvienu aizkustināja. "Austraskoka" pūpola zaros dalībnieces iekāra savu puķi ar vēlējumiem un aizdedzināja 15 jubilejas sveces par kluba biedru čaklumu un darbošanos. (2018)

No grāmatas uz svētku galda!

24.novembrī Bārbeles tautas namā radošā darbnīcā tikās Bārbeles, Skaistkalnes un Codes pagastu bibliotēku lietotāji. Bibliotekāre bija iekārtojusi plašu pavārgrāmatu izstādi – vecākā 1930.gada. Katrai grupai bija mājas darbs – izgatavot ēdienus no pavārgrāmatām, kurus pēc tam visi degustēja un vērtēja. "Austraskoks" aizveda četrus – mūsu divi pagatavotie ēdieni ieguva 3. un 4. vietu. Pavisam varējām degustēt 16 dažādus ēdienus, kuri tika prezentēti.  I.Rimša uz vietas mums pagatavoja ķirbju biezzupu ar kausēto sieru un  grauzdiņiem, ko visi nogaršoja. Darbnīcas dalībnieki guva jaunas idejas. Pasākumā tika lasītas anekdotes, kā arī minētas mīklas par kulināriju. (2017, rudens)

Aktivitātēm bagātais rudens

Jauncodes bibliotēkā šis rudens ir bijis ļoti rosīgs. 25. oktobrī kluba "Austraskoks" dalībniecēm notika cikla "Stāsti iz dzīves" pēcpusdiena "Manas mīļākās dziesmas". Savukārt, 24. novembrī kluba "Magonītes" dalībnieces devās pie Ievas Dūmiņas, kur bija iespēja degustēt dažādus vīnus. 29. novembrī "Austraskoks" tikās bibliotēkā, jo novembris ir valsts svētku mēnesis. Vispirms dalībnieces noskatījās video "Mana zeme Latvija", pēcpusdienā lasīja dzeju un prozu. (2017, rudens)

Prāta spēle

Skolēnu rudens brīvlaikā bibliotēkā norisinājās dambretes turnīri bērniem dažādās vecuma grupās. Jaunākajā grupā spēlēja 4 bērni, kuru starpā tika noskaidrots uzvarētājs. Pārāka izrādījās Nikola Šakele. Vecākajā grupā pieteicās 6 skolēni. Vissarežģītāko spēles partiju spēlēja Ernests un Mārtiņs, taču beigās uzvaru svinēja Mārtiņš Greivulis. Noslēgumā uzvarētāji saņēma medaļas un balvas. (2017, rudens)

Daudz ko darām kopā!

Augusta mēnesī, pirms skolas sākuma, bērni Jauncodes bibliotēkā aktīvi tika nodarbināti dažādās aktivitātēs. Bērniem bija radusies interese, kā var iegūt velosipēdista vadītāja apliecību. Tāpēc bērni kopā ar bibliotekāri CSDD mājas lapā pārbaudīja savas zināšanas velosipēdistu teorijas eksāmenā. Drošas elektrības nedēļā bērni iepazinās un spēlēja Latvenergo piedzīvojumu spēles ,,Elektra’’ , ,,Mags un Niks’’ un spēli ,,Bērnu draugs – Zibo’’. Tāpat brīvos brīžos bērniem ļoti populāras kļuvušas galda spēles. (2017, vasara)

No mūsu dārziem

Jauncodes bibliotēkā norisinājās tematiskā pēcpusdiena "No mūsu dārziem". Bērnos tika atmodinātas domas par dārzeņiem un augļiem no pašu dārziem, par to lietošanu ēdienkartē katru dienu. Tika pārrunāts, ko audzē bērnu vecāki savos ģimenes dārziņos, kā arī iepazīti dārzeņi un augļi dažādās grāmatās. Bērni pēc tam veidoja zīmējumus. (2017, vasara)

Dodamies uz Anīkščiem!

Jauncodes  bibliotēkas lietotāji 28. jūlijā devās uz Anīkšču pilsētu Lietuvā. Vispirms tika apmeklēts Zirgu muzejs, piestāts aplūkot Svētā apustuļa evanģēlista Mateja baznīca, taču noslēgumā lasītāji varēja izbaudīt dabas skatus, kā arī aplūkot Puntuka akmeni, dodoties pastaigā pa Laju takām, kas atrodas meža koku galotnēm. Vairāk par ekskursiju aplūko šeit! (2017, vasara)

Bērnu dienas rotaļas un spēles

Jūlija izskaņā kārtējo reizi satikās satikās "Austraskoka" dalībnieces cikla "Stāsti iz dzīves" pēcpusdienā "Bērnu dienu rotaļas un spēles". Dalībnieces mēģināja atcerēties savas bērnības aktivitātes. Kopīgi tika pārrunāts, kā bērnībā spēlējām dažādas spēles. Pēcpusdienā dalībnieces spēlēja klusos telefonus, durakus, cirku, dambreti un domino. Vairāk par pasākumu lasiet šeit! (2017, vasara)

Iepazīstam Saeimu!

Jauncodes bibliotēkas lietotāji devās uz Rīgu, lai iepazītu Saeimas namu. Tika apsaktīta Saeimas nama arhitektūra, apmeklēta Sēžu zāle, Dzeltenā zāle un zāle, ko veido Saeimas prominento viesu dāvanas. Sarkanajā zālē apbrīnai pavērās Austras koka formā darinātais svečturis. Piepildot dienu, pēcpusdienā apmeklēts Rīgas Zooloģiskais dārzs.Vairāk lasi mājas lapā šeit! (2017)

Simtgadi gaidot

Sagaidot Latvijas 100gadi, Jauncodes bibliotēka uzsāka pasākumu ciklu "Stāsti iz dzīves". Organizēti pasākumi ar mūsu jauncodiešu atmiņu stāstījumiem un foto materiālu prezentācijām. Jau šādi notikuši: "Mana ģimene"’; "Mana pirmā skolas diena"; "Svešā malā, svešos ļaudīs…", "Laika dzīlēs - laika ziedi" un citas stāstu pēcpusdienas. Vairāk lasi mājas lapā šeit! (2017)