Jauncodes bibliotēka

tl_files/images/bcb-bibliotekares/bauska/jauncode2.jpg Darba laiks
Pirmdiena 8.30-17.00
pārtraukums 11.30-13.00
Otrdiena 12.00-19.00

Trešdiena

Metodiskā diena

12.00-19.00
Ceturtdiena 12.00-19.00
Piektdiena 8.30-17.00
pārtraukums 11.30-13.00

Bibliotēkas vadītāja

Inta Krieviņa

  

Adrese

Draudzības iela 3-32, Bauska, Bauskas novads, LV-3901

Tālr.

63928493

E-pasts

jauncode@bauskasbiblioteka.lv

 

www.kulturasdati.lv

Dibināšanas gads

1947.

Krājuma lielums:

8753

Preses izdevumi

35

Darba rādītāji 2021. gadā

 

Izsniegums:

10877

Lieotāju skaits:

431

Apmeklējumu skaits:

5244

Novadnieki

Ārsts un Triju Zvaigžņu ordera kavalieris Kārlis Skalders,
Latvijas armijas un Latviešu leģiona virsnieks Vilis Jaunums,
Izdevniecības "Kontinents" tulkotāja Baiba Gabrānova,
Latvijas ūdens motosporta federācijas prezidents un bijušais politiķis Atis Slakteris,
Pasaules čempions ūdens motosportā Uvis Slakteris.
 
 
 

Ievērojamas vietas

Derpeles muiža, Dreņģeru-Čunkānu kapulauks, Dubes muižas (tagad "Pirtnieki") melnā priede.

Aktualitātes Jauncodes bibliotēkā

.

Tematiska pēcpusdiena – "Magoņu lietus"

29.jūnijā, kad aizgājusi Jāņu diena, tad atnāca Pēterdiena – Saulgriežu svētku noslēguma laiks. Saule sāk ceļu pretim rudenim. Bibliotēkā godinājām  - puķi magoni ugunīgajos zīda svārkos, kas šūpojas līdzi vējam un kura ir medus avots bitēm. Magone ir brīva, neatkarīga, tā iesējas un aug,  kur pati vēlas, atļaujas būt koša un izaicinoša un reizē nes sevī noslēpumu.                                                           

 Bibliotēkā bija iekārtota Vijas Cerusas kolekcija ,,Sarkanais magoņu lauks’’. Noskatījāmies K. Stūra veidoto video ,,Magoņu lietus un pārdomas….’’, kur bija skatāmas fotogrāfa Ivara Kalniņa visdažādākās magones, kas papildinātas ar Jura Rubeņa tekstiem. V. Cerusa lasīja dzejoļus par magonēm, ko sarakstījuši - Aspazija, Elksne, Brīdaka un Laukmane. Iepazīstināja ar Sakses literāro pasaku – Magone. Darbos tverti mirkļi, pirms magone nobirs, mirkļi pirms drāmas, reizumis pat traģiskas norises, kādu netrūkst nevienā mūžā.

Tematiska pēcpusdiena – atmiņu stāsts

Bibliotēkas lietotāji tikās ar Vecsaules bibliotēkas vadītāju Agritu Hatkēviču, kura mums prezentēja  un lasīja vienu no Mantojuma sardzē: dzīvesstāsti. Šoreiz Elzas Mengotes atmiņu stāsts ,,Visu labi darījusi’’. Izvēlējos šo stāstu, jo šīs kundzes dzimta jauncodiešiem labi pazīstama - viņa Arnolda Jātnieka vecmāmiņa.

Paldies, Agrita,  par jauko pēcpusdienu!

Tikšanās ar rakstnieci Maiju Krekli

Jauncodes bibliotēkas lietotāji devās uz Bārbeles bibliotēkas rīkoto literāro pēcpusdienu ,,Melanholiskais valsis. Emīla Dārziņa sapnis par mīlestību’’. Kultūržurnāliste Liega Piešiņa vadīja sarunu ar rakstnieci Maiju Krekli par grāmatu ,,Melanholiskais valsis’’.

Krekles izpētes darbs ir liels un nopietns. Balstīts uz draugu, laikabiedru atmiņām, vēstulēm, piezīmēm.  Grāmatu lasot, varam sastapt daudzus citus 20. gadsimta sākuma Latvijas inteliģences pārstāvjus, Dārziņa likteni un nelaimīgo mīlestību, iepazīstam arī viņa trīs Marijas.

Pēcpusdienas noslēgumā rakstniece lasīja fragmentus no topošās grāmatas par Plūdoni.

Literāra pēcpusdiena "V. Auzāna laika tvērums"

Izdevējs "Auzānu Ģimene un Draugi" izdevuši grāmatu "Vilnis". Grāmatas autore, sastādītāja Mārīte Ozoliņa. Grāmatā apkopotas daudzu pazīstamu cilvēku atmiņas par žurnālista skatījumu par dažādiem notikumiem, Bauskas 1. vidusskolas absolventu taureņu sarunas par un ar skolotāju Vilni. Varam izlasīt labākās žurnālista slejas un rakstus, kas attēlo dažādus notikumus Bauskā. Grāmatai krāsainību piešķir daudzi foto materiāli. Jauncodes bibliotēkas literārajā pēcpusdienā, no katras nodaļas, mēs lasījām fragmentus, kas mūs uzrunāja. Bibliotēkas lietotāji tikās ar Mārīti Ozoliņu, viņa pastāstīja par grāmatas tapšanas procesu, dalījās savās atmiņās. Apmeklētājiem bija iespēja iegādāties grāmatu ar autores autogrāfu. Bibliotēkas fondā būs šī grāmata.

Jubilejas foto personālizstāde "Skaists tik mirklis…"

Jauncodes bibliotēkā skatāma Ivara Prīša darbu izstāde, kurā autors atlasījis darbus pa trim tēmām – sports, modeles, ceļojumi, protams, tos, kas agrāk nav bijuši izvietoti bibliotēkas izstādēs. Bibliotēkai jau četru gadu sadarbība ar fotogrāfu. Šajā jubilejas izstādē skatāmi 48 darbi.

"Bauskas Dzīves" žurnālisti Kaspars Kalējs un Uldis Varnevičs izveidoja dokumentālo filmu "Mūžīgā ritenī’" par Ivaru Prīsi, kura skatāma platformā "YouTube". Tie kas pazīst un, kas atceras Ivaru iesaku noskatīties.

Bibliotēkā skatāma slaidrāde TV - "Ivars Prīsis sportiskais fotogrāfs".

Bibliotekāru modes bezgalīgais stāsts

Latvijas Bibliotēku biedrība izsludināja akciju ,"Bibliotekāru mode". Akcijas, "Bibliotekāru mode" mērķis bija parādīt bibliotekārus kā spilgtas, atraktīvas un modernas personības un lauzt sabiedrībā vēl aizvien valdošos stereotipus par mūsu profesijas vizuālo veidolu.

2019.gada 17.aprīlis Latvijas Bibliotekāru festivāla otrā diena – bibliotekāru mode. Akcija deva iespēju celt bibliotekāru pašapziņu. Bauskas CB vēlējās pārsteigt ar kaut ko nebijušu. Savu dalību bibliotēka pieteica ar fotoizstādi "Bauskas bibliotēkā modē grāmatas", kura tapa sadarbībā ar talantīgo fotogrāfi, stilisti un imidža dizaineri Danu Rodenkirhenu. Bibliotēkas darbinieki tika pārvērsti par dažādiem grāmatu tēliem.

Bukazīns veidots kā daļa no Latvijas bibliotekāru biedrības projekta ,"Bibliotekāru mode", kurā skatāmas arī citas Latvijas bibliotekāru modes.

Bauskas CB izstāde guva lielu atsaucību, un turpina ceļot pa Latvijas bibliotēkām. Tagad izstāde iegriezusies Jauncodes bibliotēkā.

Iepazīsim kaimiņus Lietuvā

Tautas fotostudijas "Bauska" fotogrāfa un ceļotāja Ivara Prīša kārtējā darbu izstāde. Fotogrāfijas tapušas ar velosipēdu apceļojot Lietuvu. Izstādē izvietoti 28 darbi.

Barikādēm - 30

Lai kādi likteņa pārbaudījumi gaidītu mūsu tautu, 1991. gada janvāris uz laiku laikiem paliks vēsturē. "Barikādes", "asiņainais janvāris", "omonieši" šie termiņi stabili iegājuši Latvijas iedzīvotāju apziņā. Šajās bezgala skaudrajās un vienlaikus tik neparasti apgarotajās janvāra dienās un naktīs, mēs bijām kopā Rīgā.

Codes pagasta 125 barikāžu dalībnieki saņēmuši - Piemiņas zīmes. Bibliotēkā skatāma barikāžu laika foto izstāde.

Neklātienes ceļojumā uz Iecavu

Vasarā gribējām braukt ekskursijā - iepazīt Iecavu. Bet… ne visu var realizēt, uznāca Covid-19. Un tagad… 30.septembrī bibliotēkā pulcējās klubs "Austraskoks" un varējām apmeklēt Iecavu. Jā, jā! Apmeklējām neklātienē, skatījām video. Iecavas senatnē un mūsdienās mūs aizveda Bauskas CB L. Ozoliņas sagatavotā prezentācija. Viņa lasīja fragmentus no A. Apses grāmatas Lepnā Zemgales bajāru cilts. D. France mums nolasīja Iecavas skolnieces M. Kreņģeles teiku par to, kā radusies Iecava. Paldies, Malvīnei, tas bija tik neierasti un mīļi. Noklausījāmies A. Kopeika dzeju un M. Pelša dziesmas veltītas Iecavai. Bibliotēkā skatāma izstāde "Kas dzīvojis te. Kas cēlis un sargājis to…" Iecava ir skaista un patiesi pelnījusi pilsētas statusu.

Rainim - 155

Septembrī - Dzejas dienas. Latvijā atzīmējam jau 55 reizi. 11. septembrī  bibliotēkā pēcpusdiena veltīta-mūsu latviešu literatūras dižgaram Rainim. Vija Cerusa mums bija sagatavojusi plašu, vispusīgu  prezentāciju. Daudz stāstīja par Pliekšānu dzimtu, iepazinām  Raiņa biogrāfiju, Aspazijas lomu Raiņa dzīvē… Bezgala interesants bija stāstījums – mazāk zināmais par Raini.  Viņa lasīja dažādus fragmentus no viņa darbiem un par viņu…

Lai saprastu Raini visās viņa dimensijās mums ikvienam jābūt zināmai vecuma pieredzei, domu briedumam un vēl paliks daudz kas nesaprotams.

Paldies Vijas kundzei, par bezgala jauko pēcpusdienu!

Skaistie dabas brīnumi Igaunijā

Veloceļotāja Ivara Prīša fotoizstāde skatāma Jauncodes bibliotēkā. Vasarā Ivars izbraukāja ar velosipēdu Igauniju. Pirmajā izstādes daļā bija skatāmi pirmās nedēļas foto darbi, kuri tapuši nobraucot 1134 kilometrus. 10. janvārī notika izstādes atklāšana, kur viņš rādīja savu prezentāciju, ko papildināja ar plašu stāstījumu.  21.februarī izstādes otrās daļas atklāšana, kura bibliotēkā skatāma visu martu. Izstādes fotogrāfs veltījis Igaunijas Neatkarības gadadienai.

Literāri – muzikāla pēcpusdiena "Kad sirds runā"

Pēcpusdienu organizējām kopā ar Ceraukstes bibliotēku, kas veltīta Valentīna dienai. Ar baltām dūjām un sarkanām sirsniņām rotātā zālē, mūs sagaidīja patīkams pārsteigums. Bija uzaicināti četri  Zemgales dzejnieki: Inese un Jānis Puricki, Inta Špillere, Aija Celma un dziedošai duets ,,Divas balsis’’. Autori lasīja savu dzeju par mīlestību, mūziķi visu ievija dziesmas skaņās. Viss bija tik mīļi, skaisti. Mūs apbūra tik daudz mīlestības apkārt, kas kā vīnkoka stīgas sasaistīja un fascinēja.

Irēnas Andrējevas vaļasprieks

Jauncodes bibliotēkā septembrī skatāma codietes Irēnas Andrējevas darbu izstāde. Zīmējot un gleznojot Irēna gūst iekšēju mieru. Irēnas gleznas skatītāju uzrunā ar košiem, sulīgiem krāsu toņiem, ar patiesu dabiskumu. Ar darbu autori bibliotēkas lietotāji varēs tikties 16.septembrī plkst. 17.00 Jauncodes bibliotēkā.

Ciemiņi no Biržu rajona

6.augustā Jauncodes bibliotēkā viesojās Biržu rajona bibliotekāres ar saviem lasītājiem, kuri darbojas Nemunelio Radviliškio biliotēkas klubā ,,Ad Astra’’. Viesi uzzināja par Jauncodes bibliotēkas sniegtajiem pakalpojumiem, par galvenajiem bibliotēkas rādītājiem, par aktivitātēm, par pulciņu darbību bibliotēkā. Viesi iepazinās ar bibliotēkas izstādēm – Latvijas sports laiku lokos un Mednieka A.Podnieka trofejas un mednieku piederumi.

Grāmatas "Mednieku stāsti" atklāšana

Jauncodes bibliotēkā 5.augustā pulcējās bibliotēkas lietotāji, lai varētu tikties ar grāmatas autoru Pēteri Selecki. Mednieks Andrejs Podnieks bibliotēkā iekārtoja nelielu mednieku trofeju un piederumu izstādi ar kuru iepazīties varēja bibliotēkas apmeklētāji. P. Seleckis mums ļoti daudz pastāstīja - ka medību tradīcijas un kultūra ir ļoti sena, kuras medības ir visinteresantākās, kāpēc viņam stirnu medības ne sevišķi patikušas, kā gājis lāču medībās, atcerējās un pastāstīja dažādus neparastākos mednieku atgadījumus. Šo un vēl daudz interesanta uzzināsiet, izlasot viņa grāmatu.

Iesēj puķi savā lietus dienā

13. maijā bibliotēkā norisinājās tikšanās ar akvareļu mākslinieci Aivu Linkeviču un dzejnieci Silviju Dubulti. Aivas 15 akvareļu darbi visu maija mēnesi bija izvietoti bibliotēkas telpās. Izstādē bija skatāmi  dažādu ziedu mākslas darbi. Pirms četriem gadiem Aivas akvareļus bibliotēkā iepzinām pirmo reizi. Māksliniece savu talantu  izkopj ar katru gadu.  (2019)

Izstāde "Visskaistākā zeme - Latvija"

Sagaidot Latvijas simtgadi, sporta skolotājs Ivars Prīsis ar velosipēdu devās ceļojumā pa Latvijas skaistākajām vietām un tās fotografēja. 2018. gada novembrī Jauncodes bibliotēkā bija skatāma fotogrāfiju izstādes pirmā daļa, kurā redzama Vidzeme un Latgale - fotogrāfs ar velosipēdu 8 dienās nobrauca 1127 km. 7.decembrī tika atklāta foto izstādes otrā daļa, kurā varēja vērot 45 bildes, kas tapušas 8 dienās ceļojot pa Kurzemi un ar velosipēdu nobraucot 803 kilometrus. 2019. gada martā bibliotēkā apskatāmas Ziemeļlatgales fotogrāfijas. Kopā 18 dienās viņš nobraucis 2683 km. Paldies I.Prīsim, ka apmeklētāji varēja iepazīt mūsu zemi! (2018, 2019)

Bauska un baušķenieki

2018. gada augustā un septembrī Jauncodes bibliotēkā bija aplūkojama Nikolaja Ševirjova foto izstāde "Bauska un baušķenieki". Ikviens bibliotēkas apmeklētājs bija aicināti iepazīt Bauskas apkārtni, kultūrvēsturiskus objektus un iedzīvotājus.(2018)

Garšas piedzīvojumi - Kartupeļu ballē

29. augustā bibliotēkā norisinājās Kartupeļu balle, kurā piedalījās kluba "Austraskoks" dalībnieces. Pēcpusdiena iesākās ar piemērotu tematisku dziesmu "Kartupeli, kartupeli, kur ir tavi brāļi?", kuru izpildīja dzeguzēni. Pasākuma apmeklētājas iepazinās ar faktiem no kartupeļu vēstures, uzzināja kartupeļu vērtības un derīgus padomus kulinārijā. Lai Kartupeļu balle būtu jautrāka, dalībnieces minēja mīklas un stāstīja anekdotes par kartupeļiem.(2018, augusts)

No Vīgantes parka...

Jauncodes bibliotēkas 30 čaklākie lietotāji devās ekskursijā. No Vigantes parka piestātnes ar kuģīti "Vīganti" lasītāji devās uz Likteņdārzu, kur kopā ar gidi baudīja pastaigu. Vispirms tika aplūkots amfiteātris. Tad tika atrasts arī Bauskas ozoliņš. Pēc pastaigas pa Likteņdārzu bibliotēkas lasītāji ar kuģīti devās atpakaļ uz Vīgantes parku. (2018, augusts)

Austraskokam - 15

"Austraskoks" svinēja savu 15 gadu darbības jubileju. Prezentācijā kluba dalībnieces atcerējās par "Austraskoka" darbošanos, kas daudzām izraisīja patiesu smaidu. Pārdomas un atmiņas ikvienu aizkustināja. "Austraskoka" pūpola zaros dalībnieces iekāra savu puķi ar vēlējumiem un aizdedzināja 15 jubilejas sveces par kluba biedru čaklumu un darbošanos. (2018)

No grāmatas uz svētku galda!

24.novembrī Bārbeles tautas namā radošā darbnīcā tikās Bārbeles, Skaistkalnes un Codes pagastu bibliotēku lietotāji. Bibliotekāre bija iekārtojusi plašu pavārgrāmatu izstādi – vecākā 1930.gada. Katrai grupai bija mājas darbs – izgatavot ēdienus no pavārgrāmatām, kurus pēc tam visi degustēja un vērtēja. "Austraskoks" aizveda četrus – mūsu divi pagatavotie ēdieni ieguva 3. un 4. vietu. Pavisam varējām degustēt 16 dažādus ēdienus, kuri tika prezentēti.  I.Rimša uz vietas mums pagatavoja ķirbju biezzupu ar kausēto sieru un  grauzdiņiem, ko visi nogaršoja. Darbnīcas dalībnieki guva jaunas idejas. Pasākumā tika lasītas anekdotes, kā arī minētas mīklas par kulināriju. (2017, rudens)

Aktivitātēm bagātais rudens

Jauncodes bibliotēkā šis rudens ir bijis ļoti rosīgs. 25. oktobrī kluba "Austraskoks" dalībniecēm notika cikla "Stāsti iz dzīves" pēcpusdiena "Manas mīļākās dziesmas". Savukārt, 24. novembrī kluba "Magonītes" dalībnieces devās pie Ievas Dūmiņas, kur bija iespēja degustēt dažādus vīnus. 29. novembrī "Austraskoks" tikās bibliotēkā, jo novembris ir valsts svētku mēnesis. Vispirms dalībnieces noskatījās video "Mana zeme Latvija", pēcpusdienā lasīja dzeju un prozu. (2017, rudens)

Prāta spēle

Skolēnu rudens brīvlaikā bibliotēkā norisinājās dambretes turnīri bērniem dažādās vecuma grupās. Jaunākajā grupā spēlēja 4 bērni, kuru starpā tika noskaidrots uzvarētājs. Pārāka izrādījās Nikola Šakele. Vecākajā grupā pieteicās 6 skolēni. Vissarežģītāko spēles partiju spēlēja Ernests un Mārtiņs, taču beigās uzvaru svinēja Mārtiņš Greivulis. Noslēgumā uzvarētāji saņēma medaļas un balvas. (2017, rudens)

Daudz ko darām kopā!

Augusta mēnesī, pirms skolas sākuma, bērni Jauncodes bibliotēkā aktīvi tika nodarbināti dažādās aktivitātēs. Bērniem bija radusies interese, kā var iegūt velosipēdista vadītāja apliecību. Tāpēc bērni kopā ar bibliotekāri CSDD mājas lapā pārbaudīja savas zināšanas velosipēdistu teorijas eksāmenā. Drošas elektrības nedēļā bērni iepazinās un spēlēja Latvenergo piedzīvojumu spēles ,,Elektra’’ , ,,Mags un Niks’’ un spēli ,,Bērnu draugs – Zibo’’. Tāpat brīvos brīžos bērniem ļoti populāras kļuvušas galda spēles. (2017, vasara)

No mūsu dārziem

Jauncodes bibliotēkā norisinājās tematiskā pēcpusdiena "No mūsu dārziem". Bērnos tika atmodinātas domas par dārzeņiem un augļiem no pašu dārziem, par to lietošanu ēdienkartē katru dienu. Tika pārrunāts, ko audzē bērnu vecāki savos ģimenes dārziņos, kā arī iepazīti dārzeņi un augļi dažādās grāmatās. Bērni pēc tam veidoja zīmējumus. (2017, vasara)

Dodamies uz Anīkščiem!

Jauncodes  bibliotēkas lietotāji 28. jūlijā devās uz Anīkšču pilsētu Lietuvā. Vispirms tika apmeklēts Zirgu muzejs, piestāts aplūkot Svētā apustuļa evanģēlista Mateja baznīca, taču noslēgumā lasītāji varēja izbaudīt dabas skatus, kā arī aplūkot Puntuka akmeni, dodoties pastaigā pa Laju takām, kas atrodas meža koku galotnēm. Vairāk par ekskursiju aplūko šeit! (2017, vasara)

Bērnu dienas rotaļas un spēles

Jūlija izskaņā kārtējo reizi satikās satikās "Austraskoka" dalībnieces cikla "Stāsti iz dzīves" pēcpusdienā "Bērnu dienu rotaļas un spēles". Dalībnieces mēģināja atcerēties savas bērnības aktivitātes. Kopīgi tika pārrunāts, kā bērnībā spēlējām dažādas spēles. Pēcpusdienā dalībnieces spēlēja klusos telefonus, durakus, cirku, dambreti un domino. Vairāk par pasākumu lasiet šeit! (2017, vasara)

Iepazīstam Saeimu!

Jauncodes bibliotēkas lietotāji devās uz Rīgu, lai iepazītu Saeimas namu. Tika apsaktīta Saeimas nama arhitektūra, apmeklēta Sēžu zāle, Dzeltenā zāle un zāle, ko veido Saeimas prominento viesu dāvanas. Sarkanajā zālē apbrīnai pavērās Austras koka formā darinātais svečturis. Piepildot dienu, pēcpusdienā apmeklēts Rīgas Zooloģiskais dārzs.Vairāk lasi mājas lapā šeit! (2017)

Simtgadi gaidot

Sagaidot Latvijas 100gadi, Jauncodes bibliotēka uzsāka pasākumu ciklu "Stāsti iz dzīves". Organizēti pasākumi ar mūsu jauncodiešu atmiņu stāstījumiem un foto materiālu prezentācijām. Jau šādi notikuši: "Mana ģimene"’; "Mana pirmā skolas diena"; "Svešā malā, svešos ļaudīs…", "Laika dzīlēs - laika ziedi" un citas stāstu pēcpusdienas. Vairāk lasi mājas lapā šeit! (2017)