Iesaki draugiem

draugiem.lv Facebook Twitter LinkedIn MySpace Sekoman Orb.lv

Fotogrāfiju izstāde "Vārpa. Latviešu kolonija Brazīlijā 20. gadsimta 20.–30. gadu fotogrāfijās"

06.09.2019 10:44 (komentāri: 0)

Bauskas Centrālājā bibliotēkā no 9. septembra apskatāma vēsturiska fotogrāfiju izstāde "Vārpa. Latviešu kolonija Brazīlijā 20. gadsimta 20.–30. gadu fotogrāfijās". Izstādi sagatavojis muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē". Izstādi veido 19 fotogrāfijas, kuras atspoguļo latviešu kolonijas Vārpa pirmsākumu un latviešu baptistu izceļošanu uz Brazīliju.

Vārpa ir neliels ciems San Paulo štata iekšzemē Brazīlijā, kur joprojām dzīvo latviešu pēcnācēji un vecākā paaudze vēl prot runāt latviešu valodā. Koloniju nodibināja izceļotāji no Latvijas 1922. gada novembrī. Lielākā daļa no izceļotājiem bija baptisti, kurus vadīja pārliecība, ka visdrīzākajā laikā sagaidāma Kristus otrreizēja atnākšana. Pēc viņu domām, vislabāk no grēkiem varēja attīrīties Brazīlijas mūža mežā, tālu no civilizācijas vilinājumiem.

Foto izstāde ataino dramatisko sākuma posmu Vārpas kolonijai, kur latviešu izceļotāji nonāca neapskaužamos apstākļos neskartajos mūža mežos. Karstais klimats, neierastais ēdiens, tīra dzeramā ūdens trūkums un smagais fiziskais darbs mūža mežā prasīja daudzas dzīvības.

Vairums ieceļotāju jau pirmajos gados samierinājās ar jaunajiem apstākļiem un sāka iekopt savas saimniecības. Trūcīgākie devās peļņā uz lielpilsētām vai kafijas plantācijām (fazendām). Daži simti ieceļotāju izlēma apvienoties kopībā, kuru nosauca par Palmu, kas balstījās kristiešu komūnu idejās, pilnībā atsakoties no privātīpašuma.

Muzejs "Latvieši pasaulē" uz Brazīliju devās 2009., 2011., un 2013. gadā, kad ekspedīcijās muzeja darbinieki tikās ar kolonijas pēdējiem aculieciniekiem un viņu pēctečiem. Ekspedīciju rezultātā muzeja krājums tika papildināts ar bagātīgu priekšmetu, fotogrāfiju un interviju klāstu par latviešu izceļošanu uz Brazīliju, izstāde ir šo ekspedīciju darba rezultāts.

Izstādes atbalstītāji – LNB, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un Brazīlijas latviešu draugu biedrība.

Papildu informācija:
Brigita Tamuža
Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē"
Tālr.: 29495357
www.lapamuzejs.lv