Aktualitātes

2026. gada 18. februārī Bauskas Centrālajā bibliotēkā notika tikšanās ar rakstnieci Zani Nuts (Zani Riekstiņu). Autore nāk no Priekuļiem Cēsu novadā un ir autobiogrāfiskā darba "Kaut kāds finglieris", literārās pasakas "Klusā karaļvalsts", kā arī deviņu romānu autore. No tiem jaunākais - "Džekpots. Jauns ceļš" (2025) - izdots pavisam nesen.

Zanes Nuts ceļš līdz rakstniecībai bijis patiesi interesants. Pēc profesijas juriste, viņa strādājusi lielos uzņēmumos, līdz kādā brīdī sev uzdevusi būtisku jautājumu - vai tiešām vēlas šo darbu darīt visu atlikušo dzīvi? Saprotot, ka atbilde ir noliedzoša, Zane pieņēmusi drosmīgu lēmumu aiziet no darba un radikāli mainīt savu dzīvi, pievēršoties rakstīšanai.

Īpašs ir arī viņas pirmās grāmatas tapšanas stāsts - pirmo nodaļu autore nosapņojusi. Pierakstot sapnī redzēto, viņa sajutusi, ka stāstam nepieciešams turpinājums, un tā radusies debijas grāmata "Es izgludināju viņa kreklus".

Pirmās piecas grāmatas - "Es izgludināju viņa kreklus" (2020), "Zosāda" (2020), "Kaut kāds finglieris" (2021), "Klusā karaļvalsts" (2021) un "Latvietes nevar nemīlēt" (2022) - autore izdeva saviem spēkiem. Lai gan tās bija komerciāli veiksmīgas, Zane atzina, ka pašizdošana ir sarežģīts un laikietilpīgs process. Vēlāk viņas veikumu pamanīja izdevniecība "Latvijas Mediji", piedāvājot sadarbību, un turpmāk autores grāmatas tiek izdotas šajā izdevniecībā.

Runājot par rakstīšanas procesu, Zane atklāja, ka sižets pie viņas atnāk kā vizualizācija - gluži kā filma, kuru atliek vien pierakstīt. Viņa uzsver arī rakstīšanas regularitātes nozīmi: ja darbs ir iesākts, tam jāvelta koncentrēta uzmanība, jo katra novēršanās no rakstīšanas procesa nozīmē attālināšanos no topošā stāsta.

Īpašu uzmanību autore pievērsusi romāna "Džekpots" tapšanai. Tā kā grāmatas varoņi ir jaunieši, viņai bija svarīgi konsultēties ar reāliem jauniešiem, lai valoda un izteiksme būtu autentiska un atbilstoša mūsdienām. Tāpat rūpīgi pētīti dažādi loteriju veidi, to nosaukumi un noteikumi. Kā atzina pati autore, šis ir visvairāk pētītais romāns viņas radošajā darbā.

Jāpiemin, ka pēc Zanes Nuts romāna "Praktiskā kokvilna" (2023) motīviem uzņemts arī seriāls. Rakstniece aktīvi iesaistās arī lasīšanas veicināšanā un ir iniciatīvas #laikslasīt dalībniece, iedvesmojot citus atklāt grāmatu pasauli.

Sirsnīgs paldies pasākuma apmeklētājiem par atsaucību un klātbūtni. Uz tikšanos nākamajos pasākumos!

 

Iegūt norādes Waze
Iegūt norādes Google Maps Kalna iela 18, Bauska