Ziemeļvalstu literatūras nedēļa - Ziemassvētki "Straumēnos" un Somijā

Šogad projekta „Ziemeļvalstu literatūras nedēļa” tēma bija Ziemassvētki Ziemeļvalstīs, tādēļ šajā novembra nedēļā kāda kripatiņa Ziemassvētku tika ienesta arī Bauskas Centrālajā bibliotēkā.

14. novembra pēcpusdienā bibliotēkā notika tikšanās ar Annu Žīguri un Juku Rislaki, lai A. Žīgures lasījumā klausītos E. Virzas „Straumēnu” Ziemassvētku aprakstu, kā arī no Jukas Rislaki uzzinātu par Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām Somijā.

Rakstniece, tulkotāja un diplomāte, kādreizējā Latvijas vēstniece Igaunijā un Somijā, kā arī E. Virzas mazmeita A. Žīgure līdzi sev bija atvedusi izmēra ziņā lielāko, kā arī mazāko „Straumēnu” izdevumu, abus izdotus četrdesmito gadu pašā sākumā, un pastāstīja, ka mazākais no šiem devies līdzi latviešu leģionāriem, krūškabatā likts.

A. Žīgures „Straumēnu” fragmenta lasījums aizveda teju simts gadu senā pagātnē, stāstot par to, kā Ziemassvētki tika svinēti latviešu sētā, kad bez baznīcā iešanas Ziemassvētkos godā tika turētas arī latviskās tradīcijas, darbs un dzīvesziņa.

Somu rakstnieks un žurnālists Juka Rislaki dalījās ar ļoti interesantu stāstījumu par Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām ziemeļzemē Somijā - Ziemassvētku vecīša dzimtenē, kur  Ziemassvētku gaidīšanas laiks sākas jau oktobra beigās. Kad svētki jau pietuvojušies, līdzīgi kā latviešiem, tiek postas mājas un gatavoti ēdieni – tradicionāli arī kaltētas mencas. Draugu ģimenes viena otrai dāvina ziedus – hiacintes, amarilli vai puansetiju jeb ziemassvētku zvaigzni. 24. decembra pusdienlaikā, pulkstens 12.00 dienā Turku pilsētas mērs izziņo, ka sākas laiks, ko sauc par Ziemassvētku mieru, kas attiecas gan uz cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Ziemassvētku vakarā somi dodas uz saviem dzimtas kapiem, lai iedegtu svecītes aizgājējiem.

Ziemassvētku dāvanas, tāpat kā vecītis, tiek sagaidītas 24. decembra vakarā, bet nākamajā dienā notiek došanās uz baznīcu. Tā kā tiek ievērota Ziemessvētku miera tradīcija, viesos doties somiem pieņemts tikai 26. decembrī.

Lūk, tik interesantu stāstu un siltu noskaņu pilns bija līdz šim viskuplāk apmeklētākais Ziemeļvalstu literatūras nedēļas pasākums Bauskas Centrālajā bibliotēkā! Paldies pasākuma apmeklētājiem par aktīvu piedalīšanos, uzdodot jautājumus bibliotēkas viesiem! Paldies par kopā būšanu!

Ieskats pasākumā pieejams šeit!

17.11.2023 13:46 (komentāri: 0)