Andrejs Jesens un "Latviešu grāmatai 500"

Šī gada 14. aprīlī skolotājam un grāmatizdevējam Andrejam Jesenam no Gailīšu pagasta "Rutku" mājām apritēja 150. gadskārta. Viņa ieguldījums bērnu un jauniešu periodikas izdošanā (un ne tikai) ir tieši tik ievērības cienīgs, lai to izceltu ne tikai Bauska, bet arī Rīga. Tā kā 2025. gadā tiks sagaidīta latviešu grāmatas piecsimtgade, Latvijas Nacionālā bibliotēka ir uzsākusi vairāku gadu notikumu ciklu ar nosaukumu "Latviešu grāmatai 500". Pērn, rokrakstu un laikrakstu gadā, tikāmies ar "Bauskas Dzīves" darbiniekiem, taču šogad, kad gada tēma ir grāmatu un ideju izplatīšana un izdošana, atkal un atkal pieminēsim Andreja Jesena (1873-1958) vārdu.

Novadnieka dzimšanas dienā aizritēja īsgrāmatiņu konkursa "Es kā Jesens" noslēguma pasākums. Skolēnu veikums bija mērāms 90 jaunos "izdevumos", turklāt katram no tiem cits autors un, lielākoties, no skolām pagastos. Par iesniegtajām īsgrāmatiņām, konkursa noteikumiem un pasākuma norisi kopumā lasi šeit, turpat arī saite uz 14 bilžu fotogaleriju.

Pašā pavasara plaukumā noritēja gatavošanās video esejas "Andreja teciņas" filmēšanai. Video zīmīgais nosaukums - "Andreja teciņas" - ir atsauce gan uz A. Jesena periodiskajiem izdevumiem ar nosaukumu "Jaunības Tekas", "Mazās Jaunības Tekas" un "Mazo Teciņas", gan uz vietu, kur video filmēts, proti, Andreja Jesena dzimtajās mājās "Rutki" leišmalē. Šī video pati īpašākā daļa ir Veltas Šulces (dz. Jesenas) atmiņas par, kā viņa pati teic, Andrejonkuli.

Video pieejams LNB youtube.com kontā. Skaties arī šeit! Video tapšanā izmantoti materiāli no Bauskas muzeja, Uzvaras pamatskolas bibliotēkas un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājuma, kā ar no A.Jesena piederīgo ģimenes albumiem. Video tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu LNB projekta "Ceļā uz Latviešu grāmatai 500 Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad" ietvaros.

Rudens pusē Bauskas Centrālā bibliotēka piedāvās apskatīt vēl ko nebijušu - izstāžu namiņu. Tajā būs iekārtota neliela ekspozīcija ar norādi uz asociācijām, kas visbiežāk saistās ar novadnieka vārdu. Tāpat mājās lasīšanai sarūpēta bibliotēkas avīzīte, kas pieejama gan novada bibliotēkās, gan šķirstāma digitāli. Tajā var lasīt divu māju - "Rutku" un "Birzuļu" - stāstu, reiz audioierakstā tvertās atmiņas un, visbeidzot, tikt skaidrībā ar nesaprašanu par to, kādā pagastā (un vai maz tādā) grāmatizdevējs dzimis.

Ko sākām novadnieka dzimšanas dienā, to noslēgsim vārda dienā. Mīļi aicināti ieplānot aptuveni divas brīvas stundas, lai 30. novembrī tiktos "Andrejdienas lasījumos" Dzeltenajā mājā, Rīgas ielā 8. Ēkā, kur solā sēdējis pats pasākuma vaininieks, varēs ielūkoties dzimtas koka atzaros, fotoattēlos no A. Jesena piederīgo albuma, klausīties zinošu un zināmu cilvēku stāstījumā par novadnieka atstātajām pēdām literatūrā un Jesena laika skolu un Bausku. Pasākuma noslēgumā  pie tējas tases aprunāsimies ar Jesenu dzimtas turpinātājiem.

Foto no video esejas filmēšanas aizkulisēm "Rutkos". Stāsta Velta Šulce (dz. Jesena).

tl_files/images/novadpetnieciba/foto/sulce_velta_2023.jpg

03.08.2023 14:19 (komentāri: 0)