Miniatūru izstādes "1:12" atklāšana

10. aprīlī Bauskas Centrālajā bibliotēkā notika miniatūru izstādes “1:12” atklāšana. Izstādē apskatāmas dažādas miniatūras ainas un tēli, kuri ieved skatītāju brīnumainā samazinātā pasaulē.  Kopā ar izstādes autoriem tika rīkotas arī meistarklases skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros - lasītava jau no paša rīta tika pieskandināta ar radošām bērnu čalām un miniatūru izstādes autores tik pat radošu un skaļu izsaucienu: “Kurš mani dzird?!”

 

Izstādes darbu veidotāji Jana un Edgars Brieži atnācējus iepazīstināja ar savu radošo vaļasprieku – miniatūru veidošanu. Janai, fotogrāfei un datorgrafiķei, sirdij tuvāka ir veidošana, izmantojot dažādus nevajadzīgus saimniecības pārpalikumus – piemēram, iepakojumu un audumu gabaliņus. Savukārt Edgars, Latvijas Nacionālās Operas un Baleta butafors, katru detaļu no atbilstoša materiāla izveido pats.

 

Tikšanās laikā izstādes autori apmeklētājiem atklāja šo īpašo mākslas veidu - miniatūru mākslu. Kā izrādās, miniatūru mākslas aizsākumi meklējami jau 17. gs. Amsterdamā. Miniatūras tika pasniegtas kā dārgas dāvanas, kuras tika uzskatītas par prestiža rādītāju.  Arī mūsdienās ir cilvēki, kuri pat sirmā vecumā vēl aizvien aizraujās ar leļļu māju miniatūru (Dollhouse miniatures) kolekcionēšanu, apmeklējot miniatūru izstādes visā pasaulē, lai iegādātos sev vēlamos miniatūrpriekšmetus par diezgan ievērojamām summām.

 

Kā aizsākās Briežu pāra smalklietu un sīklietu aizraušanās?  Viņu meitiņai ļoti gribējās reālistisku leļļu māju! Un tā maz pamazām 9 gadu garumā top aizvien jaunu sapņu un ideju realizācijas telpisku miniatūru veidolā.

Mākslinieku izmantotais mērogs ir 1:12, kas tiek izmantots arī pasaulē. Šis mērogs ievelk skatītāju fantastiskā sapņu pasaulē un ļauj iejusties mākslinieku radītajā stāstā.

 

Mākslinieku īpaši izveidotajā programmā skolām, bērni tika iepazīstināti ar telpisko miniatūru mākslas veidiem, to pielietojumu dažādās nozarēs - tadās kā kinomāksla, arhitektūra, scenogrāfija. Tika stāstīts arī par izmantojamajiem materiāliem un bezatkritumu domāšanas iekļaušanu mākslā. Piemēram, kā Pringles čipšu tukšā kārba pārtop brīnumaini noslēpumainā tornī..!

Atraktīvā stāstījuma laikā klausītāji tika iesaistīti līdzdomājošā dialogā, bet visaizraujošākais bija iespēja katram izgatavot mazu divu atvilkņu skapīti no īpaši smalkām detaļām.

Tas tik ir izaicinājums! Paveicams! Prieks bērnu acīs par paveikto ir lielākais gandarījums māksliniekiem!

 

Atnāc, aplūko un ienirsti fantastiskā smalklietu pasaulē!


Savu vērību, saskatot visdažādākās detaļas un atzīmējot tās, iespējams pārbaudīt īpaši izveidotā uzdevumu kartītē!Ieskats pasākumā pieejams šeit!

11.04.2024 12:13 (komentāri: 0)

Iet atpakaļ

Pievienot komentāru