Miniatūru izstāde “1:12” Bauskas Centrālajā bibliotēkā

No 10. aprīļa līdz 31. maijam Bauskas Centrālajā bibliotēkā apmeklētājiem būs apskatāma telpisku miniatūru mākslas izstāde „1:12”. Izstādē skatāmas dažādas miniatūras ainas un tēli, kuri ievedīs skatītāju brīnumainā samazinātā pasaulē.

10.aprīlī plkst. 14.00 - izstādes atklāšanā - notiks klātienes tikšanās ar izstādes autoriem.

Mūsdienās, kad tik liels uzsvars tiek likts uz tehnoloģiju iespējām, vēlamies atgādināt, ko spēj radīt cilvēka domas un prāts, parādot bērniem un pieaugušajiem brīnišķīgu mākslas veidu – Miniatūru mākslu.

Leļļu māju miniatūras (Dollhouse miniatures) ir mākslas veids, kura aizsākumi meklējami 17. gs. Amsterdamā, kad tās tika uzskatītas par prestiža rādītāju sabiedrībā, jo miniatūras tika pasniegtas kā dārgas dāvanas sievietēm. Miniatūru vērtību noteica tas, cik tuvu tajās tika atveidota realitāte. Bagātās ģimenēs nereti bija mākslinieku radītas un pilnībā iekārtotas leļļu mājas, kuras precīzi atainoja namu, kurā tās atradās. Tāpat arī laikā, kad amatnieki un galdnieki ceļoja un piedāvāja savus darbus, miniatūras tika izmantotas, lai parādītu amatnieka meistarību, gluži kā katalogs, pēc kura izvēlēties mēbeles, kuras pasūtīt. Mūsdienās vēl arvien daudzi mākslinieki aizraujas ar miniatūrām, tās visbiežāk tiek izmantotas, lai veidotu animācijas filmas un reklāmas kā arī ir kolekcionāru iemīļotas.

Izstādē apskatāmās miniatūras veidojuši mākslinieki – Edgars un Jana Brieži, nereti iesaistoties arī viņu meitai, kuras dēļ arī šī aizraušanās ir aizsākta. Edgars Briedis (dz. 1986) strādā par butaforu Latvijas Nacionālajā Operā un Baletā, savukārt Jana Briede (dz. 1985) strādājusi par fotogrāfi un datorgrafiķi. Viņu abu interese par dažādu lietu jaunradi iesniedzas arī floristikas, apģērbu dizaina, tēlniecības, vides noformēšanas un daudzās citās jomās, kurās abi ir strādājuši. Šīs zināšanas krājot un papildinot, viņi ir nonākuši pie kopējas nodarbes – telpisku miniatūru veidošanas. Autoru radītās miniatūras iemieso gan gluži reālistiskas vietas un ainas, gan arī iztēlē radītus apveidus. Mākslinieku iemīļotais mērogs ir 1:12, kas ir arī pasaulē populārs izmērs leļļu māju miniatūristu vidū. Šis mērogs ļauj radīt niansētas un detaļām bagātas ainas, kuras apskatot tā vien gribas kā sarauties pašam un kļūt par šo iedomāto stāstu dalībnieku.

Šobrīd mākslinieki izveidojuši īpašu programmu skolām, kuras laikā iepazīstina bērnus ar telpisko miniatūru mākslas veidiem, materiāliem un bezatkritumu domāšanas iekļaušanu mākslā.

Izstādē apskatāmi darbi no dažādiem laika posmiem – atsevišķi priekšmeti, ainas, telpas un mājas. Tajās it īpaši aicināti ieskatīties mazākie apmeklētāji, kurus gribam mudināt izzināt un pētīt materiālus un arī pašus ikdienā veltīt vairāk laika jaunu lietu radīšanai.

tl_files/images/BCB 2024/Miniaturas_plakats.jpg

02.04.2024 13:06 (komentāri: 0)