Jaunākās grāmatas septembrī

Saka, ka grāmatas runā. Kā Tev šķiet, vai tā ir taisnība? Atnāc un noskaidro, vai tiešām grāmatas runā! Arī šajā  mēnesī esam sarūpējuši mūsu lasītājiem jaunāko literatūra. Lūk, kādi jaunumi septembrī pieejami nozaru literatūrā, kā arī latviešu un ārvalstu daiļliteratūrā!

Klikšķinot uz grāmatu nosaukumiem, tiks atvērti pilnie izdevniecību apraksti par grāmatu. Atceries par grāmatu pakomāta iespēju!

 

LATVIEŠU DAIĻLITERATŪRA

 

Attālinātie: jauno autoru pandēmijas laika stāsti. Kopkrājumā  apkopoti 2020. gada Literārās Akadēmijas Prozas meistardarbnīcu dalībnieku radītie stāsti par pandēmijas laika pieredzi – kāda tā bija, varēja būt vai, iespējams, vēl tikai būs. 2020. gads iezīmēja pandēmijas sākumu, un arī mūsu kopīgais ceļš literatūrā iesākās, apgūstot stāstu rakstīšanas prasmi attālinātu nodarbību formā. Tomēr tas nekavēja mūs, desmit radoši noskaņotus iesācējus autorus, izveidot kopīgu stāstu krājumu.

Berelis G. …rakstīt… Grāmata nav nedz mācību grāmata, nedz lekciju apkopojums, nedz pamācība pēc principa “kā uzrakstīt”, kaut gan arī tīri praktiskas būšanas tajā nebūt nav apietas. Visdrīzāk grāmatu …rakstīt… varētu uzlūkot kā loģiskā struktūrā izkārtotas esejas par rakstīšanu kā mākslu: kā panākt savas personības projekciju tekstā, ko tas nozīmē – rakstība/stils, kā nevairīties pašam no sevis, kā veidojas autora attiecības ar tekstu utt. Grāmatā mēģināts no sētas puses iemest aci tajā ārkārtīgi komplicētajā un mīklainajā alķīmijā, kas notiek rakstītgribētāja apziņā laikā, kad top teksts, – no pirmajiem neskaidrajiem impulsiem līdz punktam beigu galā un paģirām/katarsei pēc teksta sarakstīšanas.

Kalns D. Nepārvaramā: Četri stāsti, kas iedziļinās daudzām latviešu ģimenēm izprotamās vērtībās un arī problēmās.

Liepnieks J. Mans nabaga pirāts: Pēc sešpadsmit laulības gadiem Marats vēlas tikt vaļā no savas sievas, taču šķiršanās viņam nešķiet labs risinājums. Tā būtu nedziedināma trauma meitai, vainas sajūta viņam, kā arī savstarpēji pārmetumi un strīdi, tāpēc Marats izšķiras par sievas slepkavību. Viņš spriež, ka nāve arī Tvinkai pašai būs daudz labāks ceļš nekā šķiršanās. Viena lieta ir salauzt kādam sirdi divdesmit gadu vecumā, pavisam cita - salauzt sievietei dzīvi četrdesmit gados. Dimitrijs, viņa labākais draugs, kuram Marats atklāj savu nodomu, salīdzina viņu ar Dostojevska Raskoļņikovu un cenšas atrunāt, taču ir par vēlu. Šis ir kriminālromāns, kura varoņi ir filozofi, kas pieņem nepareizus lēmumus, bet uzdod sev pareizus jautājumus. Romāns par mīlestību, noziegumu un sodu.

Repše G. Naži betonā: Refleksijas, 2020 – 2022. Grāmatas autore teic: "Kopš 24. februāra Krievijas slepkavnieciskā iebrukuma Ukrainā es vairs nezinu neko. Par jebko - pilnīgi neko. Tad kālab turpināt rakstīt, jautāju sev diendienā un bezmiega klajumos. Jo es nejūtos sakauta, tāds paradokss. Ir diendienas izmisums un emocionāls pārsātinājums no informācijas neizsīkstošajām lavīnām un cilvēku ciešanu bezgalības, bet es apzinos, kā ar katru dienu norūdās morālā pretstāve. Klusa, kaut kur dvēseles dziļumos, kas neļauj izteikties propagandas stilistikā, bet varbūt arī šī atzīšanās var kādam noderēt, ja ir vajadzība dzirdēt otra apmulsumu Totālā Ļaunuma apstākļos".

Rožkalne A. Brīvie vektori: Anitas Rožkalnes ap četrdesmit darba gados radīto publikāciju klāstā ir daudz ievērotu un novērtētu pētījumu, papildus tam ir publicētas arī daudzas viņas veidotās literatūrzinātniskās intervijas un apkopojoši darbi, tomēr pie Gundegas Repšes un viņas prozas kopš 90. gadu sākuma pētniece atgriezusies vairākkārt. Šis apstāklis ļāvis radīt dziļu, plašu un vienlaicīgi niansēs precīzu un pārliecinošu ieskatu rakstnieces sarežģītajā personībā, radošajā darbībā un tekstos. Brīvie vektori ir inovatīvs un aktuāls darbs, tā nozīmīgumu pasvītro gan skaidrā metodoloģiskā pieeja, gan tai pašā laikā literāri izsmalcinātais stils.

Serģe A.M. Es gribu tev kaut ko parādīt:  Jau vairākus gadus dzīvodama Londonā, latviešu meitene Milija atklāj, ka viņai ir vairāk kopīgā ar svešo zemi, nekā bija šķitis līdz šim, saprazdama arī to, ka sarežģītās, lai gan ārēji tik saskanīgās, savstarpējās attiecības ar sev tuvajiem slēpj pavisam tumšus noslēpumus. Līdz galam neatklāti, mistiski raduraksti, deviņpadsmitā gadsimta slavenais angļu okultists Alisters Kroulijs un ķeltu mitoloģijas elementi – tas viss kopā apvij notikumus, kurus nākas piedzīvot romāna galvenajai varonei Šulce Dz. Veiksminieks: Aldis nesaprot pats sevi. Cenšas attaisnot, baidās atzīties. Visu nelaimju cēlonis - neatļauties būt sev pašam. Bailes lemt un rīkoties. Tad sanāk atlikt un atlikt, līdz pēdējam pagriezienam. Cilvēki melo sev, jo pūlas darīt visu, lai no malas ciņu dīve izskatītos labi... it kā pārējiem būtu svarīgi - kas, ar ko un kā.

Vīgante D. Romantiķis:  Ātrums, spēks, kaislība, vīrieša prāts un jūtīgums – Dace Vīgante krāšņā, bagātā valodā un neparastā rakursā atklājusi motorsporta fanātiķi Haraldu Vindinieku, kā arī viņa dzimtas stāstu, kas nesaraujami saistīts ar 20. gs. notikumiem – no viņa vecvecāku dzīves pirmajā Latvijas valstī, cauri Otrajam pasaules karam un padomju laikam līdz jaunās tūkstošgades sākumam. Romāns “Romantiķis” ir talantīgi uzrakstīta cilvēka un laikmeta hronika, kā arī dinamiskas un svaigas – motorsporta – tēmas pārliecinošs un oriģināls pieteikums jaunākajā latviešu prozā.

Skalbe |K. Mūža raksti: "Mūža rakstu" devītajā sējumā ievietoti 130 Skalbes dzejoļi, kas lielāko tiesu iespiesti avīzē "Jaunākās ziņas", kuras redakcijas darbinieks viņš bija. Izdevumā ietvertas arī 7 pasakas un 5 stāsti. Tiem līdzās prozas nodaļā likti 13 tēlojumi (mūsdienu izpratnē - apraksti), vienas beletrizētas atmiņas.

Tidomane O. Trīs runči un viņu cilvēks : Grāmatā apkopoti garšīgākie, pamācošākie, emocionālākie un interesantākie fragmenti no autores vairāku gadu garumā rakstītās Facebook dienasgrāmatas par trim kaķiem Osvaldu, Ādolfu un Rūdi. Tapusi grāmata, ko var izraut cauri vienā naktī, bet var arī lasīt lēni, iedziļinoties un noskrumšķinot pa zināšanu gabaliņam sava personiskā kaķa labā. vienlaikus.

Zvirbule D. Mans Jēkaba ceļš: Svētā Jēkaba ceļš jeb camino de Santiago ir rūpīgi izstrādāts maršrutu tīkls - kopā ducis ceļu, kuru sākumpunkti ir ne vien Spānijā, bet arī citviet Eiropā. Bet mērķis viens - Santjago de Kompostelas katedrāle, kurā apglabāti Svētā Jēkaba pīšļi. Grāmatā Dace Zvirbule apraksta, kā dienās iet pa Svētā Jēkaba ceļu, bet naktīs aizvien no jauna izdzīvo ne tikai savas, bet arī savu vecāku un vecvecāku atmiņas. Atceras notikušo, lai saprastu, no kurienes mēs nākam un kāpēc esam tādi, kādi esam. Lai atrastu mērķi, uz kuru iet. Lai viņas bērni un mazbērni vienmēr varētu parunāt, lai viņiem būtu atmiņas. Un vienmēr brīva griba - izvēlēties, kurp iet


ĀRVALSTU DAIĻLITERATŪRA


Bredforda S. Diāna: Velsas princese Diāna ir viena no spožākajām 20. gadsimta personībām, kura visā pasaulē kļuva slavenā pēc laulībām ar Apvienotās Karalistes troņmantnieku princi Čārlzu. Viņas neatkārtojamā un pretrunīgā dzīve ir raisījusi ne vienu vien jautājumu. Kāpēc stāsts, kam bija jākļūst par vienu no skaistākajiem mīlas stāstiem, beidzās ar traģēdiju? Britu rakstniecei un biogrāfei S. Bredfordai pēc vairāk nekā desmit gadu pētnieciskā darba ir izdevies atbildēt uz šo un vēl daudziem citiem jautājumiem, radot izcilu un saistošu Diānas biogrāfiju. Lasītājiem nu ir iespējams uzzināt par princesi Diānu to, kas līdz šim ir ticis noklusēts.

Dīna A. Meitene A:  Psiholoģiski daudzslāņainais romāns ir par meiteni, kurai izdodas izbēgt no nebrīves, tomēr pagātnes noslēpumi turpina mest ēnu uz viņas dzīvi. Drūmajos sižetos par disfunkcionālām ģimenēm slēpjas kaut kas lasītājus piesaistošs. Iespējams, to izraisa empātija apvienojumā ar personiskām zināšanām. Tomēr dažas grāmatas ieved tik tumšās un tik bīstamās vietās, ka lasītāji tiek nevis vienkārši piesaistīti, bet brutāli ierauti sižetā. Un tāda ir “Meitene A” – romāns, kuru nevar nolikt malā neizlasītu

Hants T. Viena liktenīga kļūda: Astoņpadsmit gadus vecais Džošua nejauši ar auto notriec cilvēku, neziņo policijai un cenšas slēpt negadījuma pēdas - galu galā, ir taču cerība, ka viss nokārtosies pats no sevis. Viņu gaida iestāšanās sapņu koledžā un pieauguša cilvēka dzīves sākums. Diemžēl tiek pieļauta liktenīga kļūda, un ne viss norit pēc plāna. Gaidītais sākums izvēršas pavisam citāds - jāsastopas ar bruņotiem bankas aplaupītājiem, jābaidās par savu un arī vecāku dzīvību, jāizvairās no policijas... Un Džošuas mātei, lai glābtu dēlu, nākas darīt to, kas ir pretrunā ar viņas uzskatiem.

Leteljē E. Anomālija: Neviens nesaprot, kā tas notika. Tomēr tas izmainīs viņu dzīvi uz visiem laikiem... Kādas briesmīgas vētras laikā Air France reiss 006 no Parīzes uz Ņujorku neizskaidrojamā kārtā dubultojas. Katram pasažierim tagad ir dubultnieks ar tādu pašu apziņu, ķermeni un atmiņām. Viņus atšķir tikai tas, ka viena lidmašīna nolaižas martā, bet otra ierodas tikai jūnijā. Ja viņi tagad ir divi, kurš no viņiem varēs turpināt iepriekšējo dzīvju Gatavojoties tikties, viņiem ir jāizlemj, cik tālu kurš ir gatavs doties cīņā par to, kas viņam pieder...

Maiklīdess A. Jaunavas: Jaunavas ir Kembridžas Universitātes visizsmalcinātākā biedrība, profesora Edvarda Foskas īpašās studentes. Slepena pašu gudrāko un valdzinošāko studenšu grupa. Kad tiek nogalināta viena no Jaunavām, Merianai  Androsai nākas atgriezties studentu pilsētiņā, kurā savulaik dzīvoja arī viņa pati. Universitātes seno tradīciju fonā slēpjas rūpīgi glabātu noslēpumu, greizsirdības un melu tīkls. Kad slepkava apdraud Merianas vistuvāko cilvēku, viņa ir gatava uz visu, lai ļaundari apturētu, pat riskēt ar savu dzīvību.

Mersjē P. Vārdu svars: Jau kopš bērnības Saimonu Leilandu valdzina valodas. Pret savu vecāku gribu viņš kļūst par tulkotāju un neatlaidīgi cenšas apgūt visas valodas, kurās runā valstīs ap Vidusjūru. No Londonas viņš kopā ar savu sievu Līviju pārceļas uz Triesti, kur viņa ir mantojusi grāmatu apgādu. Leilands cer, ka šajā slavenu literātu pilsētā ir atradis ideālo vietu darbam – līdz viņa dzīvi satricina ārstu kļūda. Taču izrādās, ka šķietamā katastrofa ir pagrieziena punkts, kas ļauj Leilandam sākt jaunu dzīvi. Pēc ilga laika Paskāls Mersjē atkal ir uzrakstījis lielu romānu. “Vārdu svars” uzdod jautājumu, cik brīvi mēs varam lemt par savu dzīvi, un stāsta par brīvību, ko mums dāvā literatūra.

Robertsa N. Naktsdarbs: Harijs Būts spēj apburt ikvienu: viņš ir pievilcīgs, pārzina Šekspīru, runā vairākās valodās un lieliski gatavo. Vēl Harijs prot ielauzties jebkurā mājā un, nevienam nemanot, paņemt miljoniem vērtas dārglietas. Viņš ir tik ideāls zaglis, ka nekad nav pieķerts. Naktsdarbā nopelnītā nauda ļauj Harijam dzīvot brīvi – viņš apceļo pasauli, katrā vietā iegūst draugus un ielaižas kādā dēkā. Un tad dodas tālāk. Līdz sastop Mirandu, kurā neprātīgi iemīlas. Kad Harijam šķiet, ka viņš beidzot būs atradis savu miera ostu, liktenis izspēlē ļaunu joku…

Torns Dž. Harijs Poters un nolādētais bērns. Džeka Torna luga “Harijs Poters un Nolādētais bērns” ir tapusi pēc jauna Dž. K. Roulingas, Džona Tifanija un Džeka Torna oriģinālstāsta motīviem. Šajā grāmatā iekļauts pilns, nesaīsināts oriģināllugas teksts, kura tika iestudēta 2016. gadā Vestendā. Izdevumā iekļauti visi izrādes dialogi un remarkas, saruna starp režisoru Džonu Tifaniju un dramaturgu Džeku Tornu, Poteru dzimtas koks un laika rādītājs, kurā atzīmēti visi būtiskākie notikumi burvju pasaulē, kas risinās pirms lugas “Harijs Poters un Nolādētais bērns” darbības laika.

 

 

NOZARU LITERATŪRA

 

Psiholoģija

Iesalniece A. Improvizē savai izaugsmei.

Kviks Dž. Limitless. Prāts bez robežām.

Mūrs R. Valdnieks, karotājs, viedais mīlētājs: Nobriedušas mīlestības arhetipi.

Šova Dž. Ļaunuma rašanās: Zinātnisks pētījums par cilvēces tumšo pusi.

Dabaszinātnes

Kas aug dabiskās pļavās: Ilustratīvs sugu noteicējs.

Medicīna

Viljams E. Medical Medium: Hronisko un neizskaidrojamo slimību noslēpumi un izdziedināšanās no tām.

Parfimērija

Lielā smaržu grāmata: smaržmīļiem visā pasaulē.

Pārtika. Uzturs

Kudiņa V. Maizes grāmata.

Māksla. Teātris. Mūzika

Liepiņš Z. Mūzaīka.

Vēsture.

Pielāgošanās. Padomju laiki Latvijā.

 

 

 

Izmanto iespēju un rezervē grāmatas mājās! Ja Tev nav autorizācijas dati, tad vispirms jāatnāk uz bibliotēku un abonementā jāpalūdz izveidot lasītāja autorizācijas datus - lietotāja vārdu un paroli, lai varētu pilnvērtīgi izmantot kopkatalogu. Tajā varēsi sekot līdzi pie sevis esošo un pasūtīto grāmatu skaitam, kā arī elektroniski pieprasīt grāmatas nodošanas termiņa pagarināšanu.

 

tl_files/images/BCB2022/Grey and Black Cinematic Vintage Drama Movie Poster (2).jpg

Bibliotēka ir atvērta Tev!


Lai rokas stiepiena attālumā vienmēr prātu kustinoša un sirdi sildoša grāmata! 14.09.2022 09:21 (komentāri: 0)

Iet atpakaļ

Pievienot komentāru