Grāmatu svētki Bauskā

23. septembrī, Bauskas Centrālā bibliotēka organizēja Grāmatu svētkus Bauskā, kas ietīti bibliotēkas simtgades krāsās.

 

Kā katru gadu, gaidot krāsaino rudeni, bibliotēku draugi, atbalstītāji un lasītāji tikās, lai baudītu mirkļus ar grāmatu autoriem, izdevējiem un personībām, kurās vērts ieklausīties. Šie Grāmatu svētki bija īpašāki, jo Bauskas Centrālā bibliotēka svin 100 gadu jubileju.

 

Tālajā 1922. gadā Bauskas pilsētas domes sēdē tika nolemts atvērt pilsētā lasītavu, paredzot 50 000 rubļus tās ierīkošanai. Gadu vēlāk Bauskas pilsētas valde no Kultūras fonda saņēma prāvu grāmatu papildinājumu – 437 dažādas grāmatas, kuru vērtība noteikta jau latos.

 

Bibliotēkas pirmās mājas bija Bauskas pilsētas valdes nams Pils ielā 19 (tag. Plūdoņa iela). Ēka, kuru pilnībā sagrāva 1944. gadā, atradās ielu krustojumā, kur tagad ir ziedu veikals un Bauskas Sv. Gara evaņģēliski luteriskā baznīca.


No 2002. gada Grāmatu svētku svinības notikušas ik gadu. Pa šo laiku realizēts vērienīgs Biznesa atbalsta bibliotēku projekts, atklāta Grāmatu nodošanas kaste, mainījušies bibliotēkas direktori, bibliotēkas kolektīvs sevi pieteicis daudzās erudītās un sportiskās aktivitātēs un Bauskā uzstādīts pirmais grāmatu pakomāts Latvijā.

 

Grāmatu svētku apmeklētājiem šajā dienā bija iespēja tikties klātienē ar izcilām un spilgtām Latvijas personībām, uzdot jautājumus un saņemt atbildes.

 

Pasākuma ieskaņās apmeklētāji varēja vērot svinīgo bibliotēkas simtgades pasākumu, Bauskas novada domes priekšēdētāja Aivara Okmaņa uzrunu un laba vēlējumus. Pašvaldība strādā pie tā, lai bibliotēka tiktu pie jaunas ēkas, lai būtu droši un labi apstākļi gan lasītājiem, gan darbiniekiem. Tas droši vien būs mūsu pirmais nozīmīgais darbs jaunajā bibliotēkas simtgadē,” sacīja A. Okmanis. No pašvaldības puses visi bibliotēkas darbinieki saņēma pašvaldības apbalvojumus. 

 

Pēc svinīgā pasākuma uz tikšanos tika aicināti pieredzējusi, zinoša grāmatu eksperte un baudītāja, kultūržurnāliste Liega Piešiņa un Guntaru Godiņu – dzejnieks, atdzejotājs un tulkotājs. Dzejā ienācis 70. gadu otrajā pusē, pieder pie tā sauktās Klāva Elsberga paaudzes (arī Māris Melgalvs, Pēters Brūveris, Egils Zirnis), kas skarbi un ironiski attiecās pret padomju dubultmorāli, veidojot jaunu skatījumu uz dzīves vērtību sistēmu atšķirībā no iepriekšējo paaudžu latviešu dzejniekiem. Piecu dzejoļu krājumu autors, kura dzejā sākotnēji lirisko, nedaudz vēlāk – ironisko, dusmīgo, epatējošo balsi, arī poētiskos eksperimentus grafiskajā dzejā nomaina poētisks vērojums, uzmanības koncentrēšana uz mirkli, sīkajām lietām un klusumu. Tulkojis un atdzejojis ap 40 darbu, reizē būdams kultūrpolitiķis, kas padziļina literāros sakarus starp latviešu, igauņu, somu un zviedru literatūru. Strādājis diplomātiskajā dienestā, veicot kultūras atašeja pienākumus Igaunijas Republikā.


Kā nākamais viesis uz sarunu tika aicināts grāmatas „Kalendārs mani sauc” autors Andris Kalnozols. Andris Kalnozols  – rakstnieks, režisors un aktieris. Literāro darbu publikācijas kopš 2001. gada, dzejoļi publicēti laikrakstos "Literatūra un Māksla Latvijā", "Talsu Vēstis" un "Pedvāles burtnīcā" (2001). 2019. gadā portālā "Satori" publicēta "Pitraga poēma". 2020. gada decembrī klajā nācis viņa debijas romāns "Kalendārs mani sauc". 2013. gadā festivālā “Patriarha rudens” ieguvis Grand Prix par izrādi "Labākais cilvēks Tahkurannā", 2006. gadā laikraksta "Diena" gada balva kultūrā par izrādi „Stāsts par Danielu Reju; Mūžīgi Daniels”.


Pasākumu iesākām ar bibliotēkas jubilejas svinībām un noslēdzām ar Latvijas Nacionālā teātra aktierises Daces Bonātes jubilejas svinībām. Dace mūs iepriecināja ar skaisto dzejas lasījumu.

 

Kā jau ierasts, Grāmatu svētku apmeklētājus priecēja plašais grāmatu klāsts ar jaunākajām grāmatām, ko visas dienas garumā piedāvāja iegādāties dažādas izdevniecības. 

 

Labas grāmatas ir kā labi draugi – to ir maz un tos izvēlas. Jo rūpīgāk izvēlēti, jo lielāku laimi tie rada. Mīļie lasītāji turpiniet lasīt, jo grāmatas spēj padarīt mūsu ikdienu krāsaināku.

 

Ierastā grāmatu izloze arī šajā reizē notika Bauskas Centrālajā bibliotēkā (ar laimētājiem sazināsimies personīgi).

 

Paldies par jaukiem vārdiem un vēlējumiem. Ir patiesi labi apzināties, ka bibliotēka nebūt nav savos darbos un plānos viena pati.Paldies, ka atnācāt! Paldies, ka bijāt kopā ar mums, svinot mūsu simtgades Grāmatu svētku! Uz tikšanos nākamgad!

 

Ieskats grāmatu svētkos pieejams šeit! 

Foto Girts Donerblics.

26.09.2022 11:55 (komentāri: 0)

Iet atpakaļ

Pievienot komentāru