Digitālā nedēļa 2022

No 21. līdz 25. martam Latvijā norisināsies ikgadējā informatīvi izglītojošā “Digitālā nedēļa 2022”. Tās ietvaros uzņēmumus un iedzīvotājus aicinās attīstīt digitālās prasmes biznesam un nodarbinātībai, aktīvāk izmantot dažādas tehnoloģijas un pakalpojumus, vienlaikus pievēršot uzmanību digitālajai identitātei, drošībai un kritiskajai domāšanai.

 

„Digitālā nedēļa” Latvijā notiks jau 13. reizi. Tā tiek organizēta sadarbībā ar Eiropas mēroga kampaņu „ALL Digital Week 2022”. Pasākuma norises organizē Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) sadarbībā ar galvenajiem partneriem – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju,Tet, Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (LVRTC) un Kultūras informācijas sistēmu centru, kā arī vairāk nekā 150 citiem partneriem – IKT nozares uzņēmumiem, ministrijām un valsts iestādēm, pašvaldībām, bibliotēkām un nevalstiskajām organizācijām.

 

 “Digitālās nedēļas ietvaros vēlamies aicināt ikkatru izmantot iespēju paplašināt savas zināšanas par kiberdrošības pamatprincipiem, kā arī apgūt jaunas prasmes, jo šodienas ģeopolitiskā situācija apliecina nepieciešamību sargāt savu un savu tuvinieku, kā arī uzņēmumu un organizāciju digitālo vidi. Latvijas konkurētspēja ir atkarīga no mūsu uzņēmumu darbinieku digitālās drošības vieduma, tāpēc ar Digitālās nedēļas pasākumiem vēlamies iedrošināt celt kiberdrošības kompetenci sabiedrībā, iegūt jaunas un nostiprināt jau esošās zināšanas,” uzsver LIKTA prezidente prof. Signe Bāliņa.

 

"Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2021.–2027.gadam akcentēta digitālo prasmju apguves nepieciešamība, jo tās ir prasmes nākotnes sabiedrības stiprināšanai. Tomēr vēlos uzsvērt, ka arvien lielākā skaitā nozaru šīs iemaņas ir nepieciešamas jau šobrīd, jo tā ir atslēga uz darbu optimizāciju, plašāka skatījuma iegūšanu un konkurētspējas saglabāšanu. Ir svarīgi investēt iedzīvotāju, jo īpaši jauniešu, digitālajā lietpratībā ar mērķi nodrošināt viņu profesionālās un personīgās attīstības iespējas," norāda izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece. 

 

“Drošai komercijai vai ikdienas darījumu kārtošanai digitālajā vidē primārais nosacījums ir spēja uzticami identificēt savu darījumu partneri vai klientu. Pandēmijas ietekmē ir strauji audzis to nozaru un uzņēmumu klāsts, kuri savus klientus vēlas identificēt virtuāli ar tādu pašu juridisko spēku, kā klātienē uzrādot personu apliecinošu dokumentu. eParaksta rīku izmantošana, kas ir vienīgie šādām prasībām atbilstošie e-Identifikācijas risinājumi,  pērn salīdzinājumā ar pandēmijas sākuma laiku ir četrkāršojusies. Ir svarīgi šo pozitīvo dinamiku stiprināt, apmācot un skaidrojot ieguvumus, ko paver valsts nodrošināto bezmaksas risinājumu izmantošana,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.

 

“Digitālo prasmju nozīme ar katru gadu pieaug. Ja agrāk fokusā bija darbinieku un uzņēmumu spēja pielāgoties attālinātajam darbam, tad šobrīd to ir aizstājuši drošības jautājumi. Kiberdrošība Tet vienmēr ir bijusi prioritāte, bet šogad vēlamies tai vēl aktīvāk pievērst gan uzņēmēju, gan kopējās sabiedrības uzmanību. Joprojām aktuāli ir arī jautājumi par biznesa un darbinieku elastību un iespējām pielāgoties jaunai realitātei. Tāpēc jāturpina uzlabot gan cilvēku, gan arī darba devēju iekšējos procesus, pielāgojot tos mūsdienu reālijām un cenšoties prognozēt nākotnes tendences. Digitālās nedēļas laikā mēs aplūkosim digitālo prasmju tematiku no dažādām perspektīvām, kā arī iezīmēsim kiberdrošības izaicinājumus,” skaidro Tet valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks.

 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs: “Par drošību jārūpējas katru dienu gan visiem kopā, gan katram atsevišķi. Īpaši būtiski ir stiprināt aizsardzību digitālajā vidē, jo kiberdrošība ir kļuvusi par akūtu nepieciešamību ne vien Latvijā, bet arī visā Eiropā. Turklāt šis ir laiks, kad katrs varam iesaistīties, apgūstot jaunas prasmes, iemaņas un paradumus. Jo zinošāki būsim, jo veiklāk spēsim izmantot digitālos rīkus un tehnoloģiskās iespējas, savlaicīgāk pamanīsim virtuālas ēsmas un neiekritīsim tīmekļa akačos. Tas sniegs arī drošības sajūtu. Tādēļ aicinu ikvienu paplašināt savu redzesloku, vairojot ne vien Latvijas konkurētspēju, bet arī valsts digitālo drošību un neatkarību.”

 

Šogad “Digitālās nedēļas 2022” ietvaros notiks virkne saistošu pasākumu un diskusiju, kam ikviens interesents varēs sekot līdzi TVNET un interneta tiešraidēs. Katrai kampaņas dienai ir sava ar digitālajām prasmēm saistīta tematika. 21. marta – “Digitālās nedēļas 2022” atklāšanas dienas – tēma būs Eiropas Digitālās dekādes un digitālo prasmju prioritātes Latvijā. 22. marts tiks veltīts prasmēm biznesam un nodarbinātībai, savukārt 23. marta fokusā būs pakalpojumi un digitālā identitāte. Ceturtajā pasākuma dienā – 24. martā – īpaša uzmanība tiks pievērsta šobrīd ļoti aktuālajai drošībai un kritiskajai domāšanai. “Digitālās nedēļas 2022” noslēdzošā diena – 25. marts – būs veltīta prasmēm un infrastruktūrai.

  • “Digitālā nedēļa 2022” tiks atklāta 21. martā ar pasākumu “Eiropas digitālās desmitgades un digitālas transformācijas un prasmju prioritātes Latvijā”. Tajā diskutēs, kā sasniegt mērķus, kas definēti Digitālās transformācijas pamatnostādnēs 2021– 2027 un Eiropas digitālās desmitgades uzdevumos prasmju, biznesa un pakalpojumu un infrastruktūras jomā. Skatītāji varēs rast atbildi uz jautājumiem: kādi mērķa rādītāji definēti Latvijas valsts politikas dokumentos? Kāda ir nozaru, nevalstisko organizāciju un valsts sadarbība to īstenošanā?
  • 22. marta diskusijā “Prasmes biznesam un nodarbinātībai” tiks runāts par pieejamo atbalstu uzņēmumiem, digitalizācijas iespējām un veidiem digitālo prasmju līmeņa paaugstināšanai. Pasākuma dalībnieki tiks iepazīstināti ar iniciatīvu “Gudrā Latvija”, kas sniegs ieskatu nozares pašreizējā situācijā un digitālās transformācijas iespējās palīdzēt sasniegt straujāku ekonomisko izaugsmi. Pasākuma laikā varēs uzzināt par pieaugušo izglītības programmām, iedzīvotāju interesi iesaistīties mūžizglītības programmās un to, kādas ir pieprasītākās digitālo prasmju (IKT) programmas. Informēsim arī par Baltijas virtuālo prakšu projektu, kura galvenais mērķis ir sniegt digitālās prasmes un pieredzi virtuālās prakses veidā Baltijas valstu organizācijās un uzņēmumos. Par runātājiem un viņu tēmām vairāk var uzzināt eprasmes.lv
  • 23. marta nozīmīgākais notikums būs tiešsaistes diskusija “Digitālo pakalpojumu neredzamā puse”. Pasākumā dalībnieki spriedīs par digitālo pakalpojumu izstrādi un to pienesumu sabiedrībai un tautsaimniecībai, kā arī iepazīstinās skatītājus ar līdz šim plaši neizskanējušiem faktiem par pakalpojumu izstrādes aizkulisēm un Latvijas sasniegumiem Eiropas un pasaules līmenī. Varēs ielūkoties čatbotu treniņos, dronu pielietojumā lauksaimniecības darbos, kā arī uzzināt interesantus faktus par valsts pārvaldes pakalpojumu tapšanu un to ieguldījumu mūsu ikdienas atvieglošanā.
  • 24. marts būs veltīts kritiskās domāšanas attīstībai un drošībai kibertelpā. Šīs dienas centrālais pasākums būs CERT.LV organizētais IT drošības seminārs “Esi drošs”, kurā tiks aplūkotas tādas tēmas kā kiberdrošības aktualitātes ģeopolitiskā saspīlējuma apstākļos, valsts un pašvaldību vietņu ievainojamību ziņošana, piegāžu ķēžu uzbrukumi. Tāpat tiks prezentēts CERT.LV pētījums par iedzīvotāju paradumiem internetā. Plašāka informācija par šo pasākumu pieejama CERT.LV mājas lapā.
  • “Digitālās nedēļas 2022” noslēdzošā diena – 25. marts – būs veltīta prasmēm un infrastruktūrai. Diskusijā par digitālo infrastruktūru izglītības un prasmju attīstībai apspriedīs sasniegto un vēl veicamo datoru un interneta nodrošināšanai skolās gan no valsts, gan nozares perspektīvas. Izskanēs apkopojums par mācību procesa atbalsta risinājumiem, kas jau patlaban ir pieejami Latvijas skolās. Līdztekus šai diskusijai notiks seminārs “Nepieciešamās prasmes informācijas pārbagātības laikā”. Tas sniegs ieskatu medijpratības terminu skaidrojumā ar piemēriem un ieteikumiem, kā neapjukt informācijas piedāvājumā. Papildus visos Latvijas reģionos notiks arī vairāk nekā 100 kampaņas partneru organizēti daudzveidīgi pasākumi skolās un bibliotēkās, nevalstiskajās organizācijas, pašvaldībās un uzņēmumos.

 

Līdztekus centrālajiem pasākumiem kampaņas partneri organizē daudzveidīgus tiešsaistes pasākumus, kas notiks visos Latvijas reģionos skolās, bibliotēkās, nevalstiskajās organizācijās, pašvaldībās un uzņēmumos, tādējādi bagātinot “Digitālās nedēļas” norisi. Ikvienam interesentam būs arī iespēja pārbaudīt savas digitālās prasmes pašnovērtējuma testos un konkursos.

 

Plašāka informācija par “Digitālās nedēļas” pasākumiem pieejama www.eprasmes.lv, kā arī, meklējot informāciju ar tēmturi #eprasmes.lv.

 

tl_files/images/BCB2022/Digitala nedela 2022_vizualis.jpg

 

 

Papildu informācija:

Sintija Sila

LIKTA komunikācijas projektu vadītāja

T. 25990259

E-pasts: sintija@likta.lv

17.03.2022 10:50 (komentāri: 0)

Iet atpakaļ

Pievienot komentāru