Aizvadīta tikšanās ar rakstnieci Māru Jakubovsku

24. aprīlī plkst. 16.00 Bauskas Centrālajā bibliotēkā visi bija laipni aicināti tikties ar rakstnieci Māru Jakubovsku. Romāni, biogrāfija, literatūra bēniem un jauniešiem - tik plašs ir rakstnieces literārais devums!

Tikšanās sākumā rakstniece pastāstīja par to, kā viņa sāka rakstīt. Kā izrādās, tas noticis četrdesmit divu gadu vecumā, kad pēc viņas ģimenes uzņēmuma bankrota M. Jakubovska ar ģimeni pārcēlās no savas dzimtās Jēkabpils uz tagadējo dzīvesvietu Ādažos. Pirmie literārie veikumi tapa kā vairāki raksti avīzē, kas pēc tam, gan ne kā pirmā izdotā grāmata, tika izdoti grāmatā “Zvaigznes un Hamburgeri”. Tie bija savu pārdzīvojumu attēlojumi un pārdomas, kādēļ izjuka viņas ģimenes uzņēmums. Kā smaidot saka autore – grāmatā var smelties padomus, kā nevajag vadīt uzņēmumu.

Tikšanās turpinājumā M. Jakubovska nedaudz pastāstīja par katru no savām sarakstītajām grāmatām, kuras viņa bija arī atvedusi sev līdzi. Starp citu - pirmās četras no tām izdotas ar Mairitas pseidonīmu.

Kā uzzinājām, M. Jakubovska literāro ierosmi rod, iedvesmojoties no reāliem stāstiem - visiem autores darbiem pamatā atrodams kāds patiesības kamolītis, ko viņa apvijusi ar savu izdomu. Vairākiem grāmatu varoņiem ir arī dzīvē noskatīti prototipi. Kā atzīst autore, gandrīz visus viņas romānus caurvij arī māju tēma ar devīzi -  mājai ir jābūt tai vietai, kur cilvēkam būt pašam - ja cilvēks nevar būt laimīgs savās mājās, viņš tā īsti vispār nevar būt laimīgs.

M. Jakubovskas literārais devums ir tiešām dažāds, kas saistāms ar rakstnieces vēlmi nemitīgi izmēģināt ko jaunu. Viņa rakstījusi ne tikai pieaugušo auditorijai, bet arī bērniem un pat pusaudžiem! Piemēram, grāmata bērniem “Meža detektīvs” pamācoši stāsta par piesārņojuma problēmām, bet grāmata “Paņem mani sev līdzi” par patversmēs pamestajiem dzīvniekiem – abas ilustrējis mākslinieks Kristaps Auzenbergs. Sarakstīta un divās daļās izdota arī sirsnīga grāmata par pavisam īstu suni Rufi, kura darbus un nedarbus M. Jakubovska aprakstījusi grāmatās. Rufis ir suns, kurš nācis no patversmes un nu ir M. Jakubovskas dēla ģimenes loceklis. Rufis piedalījies arī lasītprasmes veicināšanā, kopā ar rakstnieci viesodamies vairākās Latvijas skolās un bērnudārzos.

Kad roka bērnu grāmatu rakstīšanā bija iemēģināta, M. Jakubovska metās nākamajā izaicinājumā, sarakstot grāmatu pusaudžiem – “Bračka” – stāstu par pirmo mīlestību.

Par izaicinājumu un jauna rakstīšanas veida atklāšanu uzskatāms arī  biogrāfiskais romāns par diriģentu Paulu Kveldi.

Savā stāstījumā īpašu uzmanību M. Jakubovska veltīja grāmatām “Melnā Berta” un “Staņislavs”. Kā norāda autore, grāmata “Melnā Berta” atspoguļo aptuveni deviņdesmit procentus patiesības, jo ir stāsts par viņas vecmammu. Lai gan dzīves laikā M. Jakubovska vecmammu attiecībā pret mazbērniem atceras kā skarbu cilvēku, grāmatas rakstīšanas laikā, pētot savu ciltskoku un atrastās vecmammas dienasgrāmatas, rakstniece viņu iepazina no jauna – no pavisam citas puses, un daudzas līdz šim neizprastās lietas rakstniecei tapa skaidras.

Turklāt grāmatā “Staņislavs”, kurā atspoguļotais ir aptuveni sešdesmit procenti patiesības un kuras prototips ir M. Jakubovskas vīratēvs, ir stāsts par cilvēka raksturu un pēckara laiku iekārtu, kura ļoti radošu cilvēku bija spējīga salauzt.

Stāstot par grāmatām un ieinteresējot pasākuma apmeklētājos izlasīt vēl to, kas nav lasīts, interesanta un raita stāstījuma pavadībā tika aizvadīta šī pēcpusdienas tikšanās.

Liels paldies rakstniecei Mārai Jakubovskai par šo tikšanos, paldies arī uzticīgajiem bibliotēkas pasākuma apmeklētājiem par kopā būšanu vēl vienā literārā pēcpusdienā!

Ieskats pasākumā pieejams šeit!

30.04.2024 11:46 (komentāri: 0)