Aizvadīta tikšanās ar Janīnu Kursīti-Pakuli Vecsaulē

Bauskas Centrālā bibliotēka sadarbībā ar Vecsaules pagasta Vecsaules bibliotēku 29. aprīlī, Vecsaules Saietu namā organizēja tikšanos ar latviešu literatūrzinātnieci, valodnieci, publicisti, rakstnieci un politiķi Janīnu Kursīti-Pakuli. Pasākums pulcēja 76 cilvēku lielu auditoriju, gan pieaugušos, gan jauniešus no Vecsaules un kaimiņu pagastiem.

Ievadā J. Kursīte-Pakule atzina, ka ikreiz braucot uz kādu vietu, tāpat kā dodoties ekspedīcijās, jāizpēta konkrētā vieta. Vecsaulei ir ar ko lepoties – gan ar vēsturi, gan ar Vecsaulē kādreiz dzīvojošajiem krieviņiem jeb votiem, gan ar vecsauliešiem – Lūciju Zamaiču un Jāni Sarmu, kurš rakstījis humora pilnus stāstus. J. Kursīte-Pakule skaidroja, ka saules simbolika svarīga jebkurā pārejas laikā. Saule ir tā, kas palīdz saprast, ka jebkuru tumsu uzvar gaisma.

Pasākuma otrā daļa tika veltīta stāstiem par piedzīvojumiem folkloras ekspedīcijās. Tajās J.  Kursīte-Pakule ar studentiem apbraukājusi vietas, kur meklējamas latviešu saknes un kur var atrast gan materiālās liecības, gan uzklausīt cilvēku stāstus. Šoreiz vairāk tika runāts par braucieniem uz Sibīriju, Baltkrieviju un Latgali. Tika minēti interesantie vietvārdi Latgalē, piemēram, Zelta Dibens un Lielās Kļockas.

Trešajā daļā pasākuma dalībnieki kārtīgi izsmējās, jo J. Kursīte-Pakule dalījās ar humora stāstiem, kuri pārsvarā apkopoti folkloras ekspedīcijās. Tāpat uzzināts par dažādo humora uztveri Latvijas novados. Izrādās, ka visvairāk smejas Latgalē, noslēgtākie ir kurzemnieki, savukārt Zemgalē joki ir bijusi varen kreptīgi.

Tikšanās laikā tika uzklausīti arī pasākuma dalībnieku humora stāsti par dažādiem dzīves atgadījumiem un jaunu vārdu tapšanu. J. Kursīte-Pakule aicināja ikvienu klausītāju pievienoties kopīgam roku platināšanas rituālam, kurā kopumā trīs reizes sāņus tiek izstieptas rokas, pēc katras reizes tās nolaižot. Pirmajā reizē viņa rosināja iedomāties par sevi un saviem tuvajiem, lai visiem labi klātos, otrajā – platinot rokas, mēs palīdzam platināt Latviju un kļūt tai sekmīgākai, trešajā – par pasauli un par Ukrainu! Lai viss labi atrisinās!

Tā kā martā J. Kursītei-Pakulei apritēja apaļa jubileja, tad pasākuma noslēgumā tika sniegts muzikāls apsveikums Vecsaules pagasta folkloras kopas “Vecsaule” izpildījumā.

J. Kursītes-Pakules pieredzē un bagātīgajos stāstos ikviens klausījās ar milzu aizrautību. Tikšanās bija ļoti iedvesmojoša un ļāva apzināties latviešu tautas saknes un īpatnības, kā arī cēla katra klausītāja latvisko pašapziņu.

Tikšanās notika Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā Bauskas Centrālās bibliotēkas projekta “Literāro pasākumu cikls “Rakstnieka pieturvieta – Bauskas novads”” ietvaros.

 

Pasākuma fotogrāfijas aplūkojamas šeit!

12.05.2022 11:52 (komentāri: 0)

Iet atpakaļ

Pievienot komentāru