Aizvadīta tikšanās ar ceļotāju, blogeri un grāmatu autori Zani Eniņu

15. februāra pēcpusdienā Bauskas Centrālo bibliotēku apciemoja un ar lasītājiem tikās ceļotāja, blogere un grāmatu "Nekaunīgais pingvīns", "Uz Aļasku un atpakaļ", "Santjago ceļš: plāksteris pēdām un sirdij" un "Pārziemot Āzijā" autore Zane Eniņa.

Savu interesanto stāstījumu Z. Eniņa sāka atklājot to, kāpēc ceļošana viņai ir tik tuva. Pirmkārt, ceļošanas gars viņai nāk no ģimenes, ar ko kopā ceļots jau kopš agras bērnības. Otrkārt, tā kā Zane jau bērnībā ir bijusi čakla lasītāja, uzburt vēl neredzētas, interesantas un apgūstamas pasaules, tā veidojot priekštatu par ceļošanas burvīgumu, palīdzējušas arī grāmatas.

Z. Eniņa pēc izglītības ir komunikāciju speciāliste, kas daudzus gadus strādājusi savā jomā, viņa ir arī bloga www.mumgursoma.lv, kurā šobrīd ir 1400 blogi, autore, un, protams, kaislīga ceļotāja, kura 11 gadu laikā pabijusi 80 valstīs.

Sava stāstījuma sākuma daļā Z. Eniņa dalījās ar praktiskiem padomiem, kā ceļot, neiztērējot ļoti lielas naudas summas. Piemēram, aviobiļetes iegādāties brīžos, kad tiek piedāvātas akciju cenas, nonākot kārotajā valstī, vērot, ar kādu transportu mīl pārvietotais vietējie iedzīvotāji, un to arī izmantot, nakšņošanai izmantot hosteļus, kas mūsdienās kļūst arvien labāki. Var izmantot arī tādu iespēju kā couchsurfingu – bezmaksas nakšņošana mājās pie ļaudīm, kas atvēl gultasvietu ceļotājiem! Esot vērīgam un darot gudri, arī paēst ceļojuma laikā nesanāk nemaz tik dārgi – valstīs, kurās ēšana ārpus mājas izmaksā dārgi, ir izdevīgāk atrast apmešanās vietu, kur ēdienu iespējams pagatavot pašam, un otrādi! Z. Eniņa rosināja arī pievērst uzmanību tam, ka ļoti daudzas skaistas, interesantas un iedvesmojošas vietas svešās zemēs ir aplūkojamas bez maksas – ir gana daudz bezmaksas muzeju, bet pilnīgi noteikti bez maksas ir aplūkojama dažādu valstu dažādā daba! Ja ceļojumam atvēlētais laiks ir gana daudz, kā vēl viens variants, lai ceļotu budžetam draudzīgi un ieraudzītu kādu valsti no vēl pavisam cita skatu punkta, ir arī brīvprātīgais darbs ceļojuma laikā. Padomi, ar kuriem dalījās Z. Eniņa, smelti pašas pieredzē, un, kā saka ceļotāja - ceļot mūsdienās ir kļuvis viegli, ja vien līdzi ir mobilai telefons ar interneta pieslēgumu un nepieciešamajām lietotnēm.

Turpinājumā Z. Eniņa pievērsās ceļojumu stāstiem, kuri atspoguļoti viņas četrās izdotajās grāmatās, ko pavadīja arī ceļojumu fotogrāfijas.

Jaunākajā grāmatā “Pārziemot Āzijā” apkopoti četri ceļojumi, kuru laikā apceļotas tādas valstis kā Ķīna, Taizeme, Kambodža, Laosa, Mjanma, Indija, Šrilanka, Dienvidkoreja. Kā pastāstīja grāmatu autore, Ķīna ir ļoti sarežģīta valsts – gan politiski, gan mentāli, turklāt angļu valodu tur zina retais, kamēr Taizeme priecē ar viesmīlību, skaistu dabu, daudz motorolleriem un ir laba vieta, no kuras sākt Āzijas apceļošanu. Kambodža ir bagāta ar seniem tempļiem, kuros ielauzusies daba, kā arī ar ļoti senu cirka tradīciju, bet Laosas vērtība ir daba un laipnie cilvēki. Mjanma ir valsts gan ar bagātu kultūru, gan tempļiem un ceļojums uz Mjanmu ir Z. Eniņas mīļākais ceļojums Āzijā, jo tā laikā gūta īpaša pieredze strādājot brīvprātīgo darbu vietējās meditācijas centrā. Turklāt Indija ir kontrastu zeme ar ļoti daudz tempļiem un indiešiem, kuri vienmēr gatavi fotografēties ar tūristiem! Par indiešiem Z. Eniņa saka, ka tie ir gan ļoti ticīgi, gan arī ļoti māņticīgi ļaudis. Bet Dienvidkoreja ir valsts ar sakārtotu infrastruktūru, kurā izteiksmīgi satiekas senais ar mūsdienīgo. Interesanti, ka dienvidkorejiešiem ir arī kas līdzīgs ar latviešiem, piemēram, pirtī iešanas tradīcija, arī sulu tecināšanas tradīcija, kā arī tas, ka dienvidkorejieši, tāpat kā latvieši, labprāt uzturā lieto sēnes (viņi gan tās audzē īpašās fermās)!

Grāmata “Nekaunīgais pingvīns” ataino 7,5 mēnešu ceļojumu pa Dienvidamerikas valstīm – Ekvadoru, Peru, Čīli, Argentīnu, Urugvaju, Paragvaju, Bolīviju, Lieldienu salām un pat Antarktīdu. Grāmata “Uz Aļasku un atpakaļ” nosacīti ir “Nekaunīgā pingvīna” turpinājums, kas stāsta par 30 000 km garu ceļojumu 4,5 mēnešu garumā, kurš neizpaliek bez gaisma šova  - ziemeļblāzmas - divu stundu garumā Aļaskā, kā arī Z. Eniņas secinājuma, ka Kanāda būtu otra lieliskākā vieta pasaulē, kur dzīvot, protams, pēc Latvijas.

Z. Eniņas raibo ceļojumu stāstu noslēguma daļa tika veltīta pieredzētajam, kas atainots grāmatā “Santjago ceļš: plāksteris pēdām un sirdij”. Santjago ceļš ir vēsturisks svētceļojuma maršruts - ceļa posms, kas oficiāli veicams ar kājām, ar velo vai zirga mugurā. Kā uzzinājām, ir ļoti daudz Santjago jeb Sv. Jēkaba ceļu variantu - tas ir plašs ceļu tīkls visā Eiropā un tāds ir arī Latvijā - tas sākas Valkā un ved vai nu uz Skaistkalni vai Žagari. Z. Eniņa pastāstīja, ka ir veikusi veselus četrus Santjago ceļa variantus, ar kājām. Sirdij vistuvākais autorei ir Franču ceļš Spānijā, bet kā labu starta ceļu, kurš piedevām ir arī pasakaini skaists, Z. Eniņa iesaka Portugāļu ceļu, kurš ir 250 km garš. Atbildot uz jautājumu, kad vislabāk doties ceļā, ceļotāja saka, ka tam der visi gadalaiki, jo to, vai šādam ceļojumam ir atbilstošs laiks, noteiks katra paša dvēseles stāvoklis. Stāstījuma noslēgumā ar fotogrāfiju palīdzību Z. Eniņa pasākuma apmeklētājus izveda cauri veselai dienai, kas pavadīta Santjago ceļa posmā – ar celšanos pirms saulrieta līdz dienas noslēgumam auberģē.

Paldies Z. Eniņai par interesanto un piesātināto stāstījumu, paldies pasākuma apmeklētājiem par ierašanos un par interesantiem jautājumiem rakstniecei!

Ieskats pasākumā pieejams šeit!

21.02.2024 10:49 (komentāri: 0)